არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ ა/წ 13 ივლისს შსს–ს რეფორმის პროცესთან დაკავშირებით გავრცელებული შენიშვნები მოკლებულია დასაბუთებასა და ობიექტურობას. გვსურს ცალკეულ პუნქტებთან დაკავშირებით საზოგადოებას მივაწოდოთ ჩვენი არგუმენტები.
1. განცხადების თანახმად, პრობლემას ქმნის ჭარბი ძალაუფლების კონცენტრაცია, ფუნქციების ბუნდოვანება, დუბლირება, პოლიტიკური ზეგავლენის რისკები, სამსახურის ხელმძღვანელის დანიშვნისა და გათავისუფლების პროცედურა. აღსანიშნავია, რომ შსს–ს რეფორმის ერთ–ერთი ძირითადი არსი და მიზანი მდგომარეობდა სწორედ 2004 წელს უშიშროებისა და პოლიციის ორგანოების ერთ სისტემად გაერთიანებით წარმოშობილი ჭარბი ძალაუფლების დეკონცენტრაციაში. საზოგადოების დაკვეთას წარმოადგენდა ამ ორი უწყების ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა წარსულის მძიმე გამოცდილების დასაძლევად, რაც მიღწეულ იქნა მიმდინარე რეფორმის პროცესში. კანონის ამოქმედების მომენტიდან პოლიცია ორიენტირებული იქნება საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვაზე, ხოლო უსაფრთხოების სტრუქტურები სახელმწიფო უსაფრთხოების დაცვაზე. მნიშვნელოვანია, რომ კანონის პროექტი დაექვემდებარა ფართო განხილვას და დაზუსტდა უსაფრთხოების სამსახურის უფლებამოსილებები. მაგალითად, დეტალურად გაიწერა კონკრეტული პრევენციული უფლებამოსილებები. მოცემული რეფორმის ტალღამ მოიცვა არა მხოლოდ ორგანიზაციული გამიჯვნის საკითხები, არამედ გათვალისწინებული იქნა მთელი რიგი მექანიზმები, რომელიც უზრუნველყოფს სამსახურის თანამედროვე, მაღალი დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისად ფუნქციონირებას. აღნიშნულს ადასტურებს საზღვარგარეთის ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკის ანალიზი და ასახვა ქართულ კანონმდებლობაში.
ახალი საკანონმდებლო ბაზის პრიორიტეტულ საკითხებს შორის მნიშვნელოვანი დატვირთვა გააჩნია უსაფრთხოების სამსახურის პოლიტიკური ზეგავლენისგან დაცვას. კანონმა ჩამოაყალიბა პოლიტიკური მიუკერძოებლობის უზრუნველყოფის მექანიზმი, რაც გამოიხატება სამსახურის დამოუკიდებლობის კუთხით რამდენიმე მნიშვნელოვან გარემოებაში, კერძოდ: ა) ახლად მიღებული კანონის თანახმად, „სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური (შემდგომში - სამსახური) წარმოადგენს საქართველოს მთავრობის უშუალო დაქვემდებარებაში არსებულ აღმასრულებელი ხელისუფლების სპეციალური დანიშნულების დაწესებულებათა სისტემას, რომელიც თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოფს სახელმწიფო უსაფრთხოების დაცვას.“ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური არ წარმოადგენს მთავრობის ნაწილს. სამსახურის უფროსი არაა სახელმწიფო–პოლიტიკური თანამდებობის პირი და არც მთავრობის წევრი; ბ) აღმასრულებელი ხელისუფლების ნებისმიერი არაკეთილსინდისიერი ზეგავლენისგან დაცვა უზრუნველყოფილია სამსახურის უფროსის დანიშვნისა და გათავისუფლების დემოკრატიული წესების დანერგვით. უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი აირჩევა და თავისუფლდება მხოლოდ საკანონმდებლო ორგანოს მიერ. გ) მნიშვნელოვანია, რომ სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე ყოფნის ხანგრძლივობა (6 წელი) არ ემთხვევა არც პარლამენტისა და პრეზიდენტის და არც მთავრობის უფლებამოსილების ვადებს. რეფორმამ სრულად უპასუხა უსაფრთხოების ორგანოების დეპოლიტიზაციის საკითხს.
რაც შეეხება ზედამხედველობისა და კოორდინაციის საკითხებს, სამსახურის საქმიანობა ექვემდებარება დემოკრატიულ კონტროლს პარლამენტისა და მთავრობის მხრიდან. სამსახურის უფროსს ეკისრება ვალდებულება, წლიური ანგარიშით წარდგეს საკანონმდებლო ორგანოს წინაშე. პარლამენტი ან მოიწონებს წარდგენილ ანგარიშს ან უფლებამოსილია ანგარიშში გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით გასცეს რეკომენდაციები. სამსახურის უფროსზე ვრცელდება კონსტიტუციითა და პარლამენტის რეგლამენტით გათვალისწინებული ანგარიშვალდებულების არაერთი მექანიზმი.
კოორდინაციის თვალსაზრისით კი, აღსანიშნავია, რომ ქვეყანაში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის მაკოორდინირებელი უწყებები არიან ეროვნული უშიშროების საბჭო და სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო. ამ მიმართულებით არსებობს სპეციალური კანონები, როგორიცაა, საქართველოს ორგანული კანონი “ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ” და საქართველოს კანონი „ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის წესის შესახებ“. შესაბამისად, ეს საკითხები არ საჭიროებდა „სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ“ კანონში მითითებას. აქვე, დასაზუსტებელია, რომ „სახელმწიფო უსაფრთხოების შესახებ“ კანონის რეგლამენტაციის სფეროს არ მიეკუთვნება სამსახურის სტრატეგიული ამოცანებისა და პრიორიტეტების მოწესრიგება. ეს ექვემდებარება სხვადასხვა სტრატეგიული დოკუმენტით რეგლამენტაციას.
2. კონტექსტიდან ამოვარდნილია მითითება ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის სახელმძღვანელო პრინციპზე, რომელიც 1999 წლით თარიღდება და, ბუნებრივია, ვერ ფარავს გლობალური უსაფრთხოების სფეროში შემდგომში განვითარებულ უმნიშვნელოვანეს ცვლილებებს. საყოველთაოდ ცნობილ გარემოებას წარმოადგენს, რომ 2001 წლის 11 სექტემბრის ნიუ–იორკის და 2004 წლის 11 მარტის მადრიდის ტერორისტული აქტების შემდეგ ყველა წამყვან, მათ შორის, ევროპულ ქვეყანაში და საერთაშორისო ორგანიზაციებში შეიცვალა უსაფრთხოების პოლიტიკა, რის შედეგადაც უსაფრთხოების სამსახურებს მიენიჭათ დამატებითი უფლებამოსილებები გლობალურ საფრთხეებთან გასამკლავებლად. ასევე, თანამედროვე სახელმწიფოების მაგალითები მიუთითებს, რომ მათი უსაფრთხოების სამსახურები ფლობენ საგამოძიებო უფლებამოსილებებს კანონით გათვალისწინებული კომპეტენციის ფარგლებში. ამგვარი ქვეყნებიდან, რომელთა პრაქტიკა შესწავლილია შსს–ს მიმდინარე რეფორმის ფარგლებში, შესაძლებელია დასახელდეს: ესტონეთი, პოლონეთი, ნორვეგია, საფრანგეთი, ბელგია, ლიტვა, ლატვია, ისრაელი, დანია, აშშ, ბულგარეთი, ფინეთი, შვედეთი და სხვა. შესაბამისად, ჩნდება ბუნებრივი ეჭვი, რომ აღნიშნულ დოკუმენტზე მიეთითა მხოლოდ შენიშვნისთვის დამაჯერებლობის შესამატებლად. ბუნებრივია, ყველა ამ ქვეყნის საკანონმდებლო ბაზის ლეგიტიმაცია და საკანონმდებლო სუვერენიტეტი კითხვის ნიშნის ქვეშ ვერ დადგება იმ რეკომენდაციის გამო, რომლის მიღების დროისთვის არ იყო გამოვლენილი თანამედროვე გლობალური უსაფრთხოების მთავარი გამოწვევა.
3. სამსახურის ფუნქციებთან დაკავშირებით ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ შენიშვნის ავტორებს გააზრებული არ აქვთ როგორც ორგანოთა ფუნქციებისა და უფლებამოსილებების განსხვავებული მნიშვნელობა, ისე თავად უსაფრთხოების სამსახურების ისტორიულად ჩამოყალიბებული და თანამედროვე სამართლებრივ სახელმწიფოში დამკვიდრებული ექსკლუზიური ფუნქციის არსი. ერთი მხრივ, ორგანოთა ფუნქცია უკავშირდება მათ მიერ შესასრულებელ მთავარ მისიას, უსაფრთხოების სამსახურების შემთხვევაში – პრევენციას, რომელიც ეხება სახელმწიფო უსაფრთხოების სფეროში არსებულ გამოწვევებს, რისკებსა და საფრთხეებს. ხოლო, მაგალითად, ინფორმაციის მოძიება/ანალიზი წარმოადგენს არა სამსახურის ფუნქციას, არამედ სამსახურის ფუნქციის განხორციელების კონკრეტულ უფლებამოსილებას, შესაბამისი სამართლებრივი ნორმების საფუძველზე; მეორე მხრივ, უსაფრთხოების სამსახურის ფუნქცია ვერ იქნება პოლიციის ფუნქციასთან დუბლირებული იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ უსაფრთხოების სამსახურის ფუნქციას წარმოადგენს პრევენცია სახელმწიფო უსაფრთხოების სფეროში, ხოლო პოლიციის ამოცანაა საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვა. ამ უკანასკნელისგან განსხვავებით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საქმიანობა არ ეხება მოქალაქეთა ყოველდღიურ ცხოვრებაში წარმოშობილი კონკრეტული საფრთხეების აცილებას, არამედ შეეხება გლობალურ, ქვეყნის ფარგლებს გარედან მომდინარე ინტერესებს და მცდელობებს, რომელიც მიმართულია სახელმწიფოს არსებობის და მისი უსაფრთხოების წინააღმდეგ. ამ ექსკლუზიური ფუნქციის შესასრულებლად სამსახურს ენიჭება უფლებამოსილებები, მათ შორის ფარული მეთოდებით პროაქტიულად/პრევენციულად გამოავლინოს სახელმწიფოს წინააღმდეგ მიმართული მისწრაფებები – შეაგროვოს/გააანალიზოს ინფორმაცია და შეადგინოს სახელმწიფოს წინააღმდეგ არსებული, უმთავრესად სახელმწიფოს გარედან მომავალი გამოწვევების, რისკებისა და საფრთხეების ანგარიში. ამასთან, დუბლირების ჭრილში პრობლემას ვერ შექმნის სამსახურისთვის გამოძიების უფლებამოსილება, ვინაიდან, სამსახური გამოძიებას ახორციელებს მხოლოდ კანონით მკაცრად განსაზღვრულ შემთხვევებში, მხოლოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებთან დაკავშირებით.
4. რაც შეეხება, სამსახურის გამჭვირვალობას, მნიშვნელოვანია იმ გარემოების ხაზგასმა, რომ ნებისმიერ სახელმწიფოში უსაფრთხოების სამსახურები გასაიდუმლოებული საქმიანობითაა დაკავებული. მათი ეფექტიანი ფუნქციონირება დიდწილად დამოკიდებულია ინფორმაციის საიდუმლოებაზე. საიდუმლოების ხარისხი აღწევს იმ მასშტაბს, რომ არც ერთ სახელმწიფოში სპეცსამსახურების შიდა სტრუქტურის მარეგულირებელი ნორმატიული ბაზა არ წარმოადგენს საჯარო ხასიათის დოკუმენტს (მათი შიდა დებულებების საიდუმლოობას მიუთითებს შესწავლილი ქვეყნების პრაქტიკაც). ამიტომ სპეციალური სამსახურის გამჭვირვალობა გულისხმობს სპეციალური ზომების შექმნას. ამგვარ ზომად საქართველოში განისაზღვრა „ნდობის ჯგუფი“, რომელიც კანონით დადგენილ ფარგლებში უზრუნველყოფილია საიდუმლო ინფორმაციასთან წვდომით.
5. განცხადებაში მითითებულია სუსტი გარე კონტროლის შესახებ, მიზანშეწონილად მიჩნეულია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის საზედამხედველო ფუნქციების არსებობა. ახლადმიღებული კანონის ერთ–ერთი პროგრესული, წინგადადგმული ნაბიჯი სწორედ გარე კონტროლის ქმედითი მექანიზმების განსაზღვრაა, რაც საპარლამენტო კონტროლის მაღალ ხარისხში გამოიხატება. ამ თვალსაზრისით, გათვალისწინებული იქნა საზღვარგარეთის ქვეყნების გამოცდილება, სადაც გარე კონტროლის ფუნქცია აქვს პარლამენტს.
6. განცხადება ეხება „ოდეერების“ საკითხსაც. აღნიშულია, რომ ეს ინსტიტუტი საჭიროებდა არა რეფორმას, არამედ სრულ უარის თქმას მასზე. ხაზგასასმელია, რომ განხორციელებული ცვლილებების ერთ–ერთ მნიშვნელოვან სიახლეს სწორედ უშიშროების საკითხებში ოფიცრის (ე.წ. „ოდეერის“) ინსტიტუტის გაუქმება წარმოადგენს. საზღვარგარეთის ქვეყნების გამოცდილების კვლევის საფუძველზე ჩამოყალიბდა ახალი რეგულაცია, რომელიც „ოდეერისგან“ განსხვავებულ, თვისობრივად ახალ ინსტიტუტს წარმოადგენს. ძველი რეგულაცია შემოიფარგლებოდა მხოლოდ ამგვარი ჩანაწერით, როგორიცაა, შს მინისტრი „განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონე სახელმწიფო დაწესებულებებსა და ორგანოებში ნიშნავს უსაფრთხოების საკითხთა ოფიცრებს“, რაც განამტკიცებდა მინისტრის შეუზღუდავ უფლებამოსილებას ნებისმიერ სახელმწიფო დაწესებულებაში დაენიშნა უსაფრთხოების საკითხთა ოფიცერი. ახალი რეგულაციებით კი განსაზღვრულობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველმყოფი მთელი რიგი ნორმები განისაზღვრა საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით. კერძოდ, სუბიქტებში, სადაც არსებობს სახელმწიფო უსაფრთხოებისთვის მაღალი რისკი, უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დადგინდება უსაფრთხოების დაცვის რეჟიმი. ამასთან, სახელმწიფო უსაფრთხოებისთვის მაღალი რისკი მქონე სუბიექტების ჩამონათვალს განსაზღვრავს მთავრობა, რომელიც იქნება ყველასათვის ხელმისაწვდომი, საჯარო დოკუმენტი. აღნიშნულ დაწესებულებებთან მიმართებაში, უსაფრთხოების სამსახურის ძირითად კომპეტენციად განისაზღვრა საკონსულტაციო და დამხმარე ფუნქციები. უსაფრთხოების სამსახური უფლებამოსილია შექმნას ინფორმაციის ურთიერთგაცვლის ეფექტიანი სისტემა, გაუწიოს მათ შესაბამისი კონსულტაცია და განახორციელოს უსაფრთხოების დაცვის რეჟიმის კონტროლი. მხოლოდ სუბიექტის თანახმობის შემთხვევაში განისაზღვრება ურთიერთთანამშროლმლობის სახეები და ფარგლები უსაფრთხოების სამსახურთან, და ისიც ხელშეკრულების საფუძველზე.
7. ფარული მიყურადების პრობლემატიკასთან დაკავშირებით უნდა აღინიშნოს, რომ, ერთი მხრივ, შენიშვნა მიუთითებს მხოლოდ ზოგად რისკებზე, მაშინ როდესაც ამგვარი რისკები ახლავს ნებისმიერი სახელმწიფო ორგანოს ქმედებას, შესაბამისად, შეუძლებელია ამის გამო ეჭვქვეშ დადგეს სახელმწიფო ინსტიტუტების მოქმედების საჭიროება. მეორე მხრივ, უსაფრთხოების სამსახურები საკუთარ მეთოდებს (რომელიც შეიძლება უკავშირდებოდეს როგორც ღია, ისე ფარული წყაროებიდან ინფორმაციის მოპოვებას), განსაკუთრებით კონტრსადაზვერვო საქმიანობაში (“კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მესამე თავის კონკრეტული მუხლების საფუძველზე, რომელიც შესაბამისობაშია საკუთესო ევროპულ გამოცდილებასთან და რომელსაც ცვლილებები არ განუცდია მიმდინარე რეფორმის პროცესში. შესაბამისად, ამ კუთხით კონტრდაზვერვითი საქმიანობის განმახორციელებელ ორგანოებს რაიმე დამატებითი უფლებამოსილება არ მინიჭებიათ), იყენებენ არა ვინმეს სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მისაცემად ან ბრალეულობის დასადგენად/გამოსარიცხად, არამედ თავიანთი პრევენციული მიზნებისთვის (რისკების, გამოწვევებისა და საფრთხეების დადგენა/ანალიზი). სამსახურისთვის საგამოძიებო უფლებამოსილების მინიჭება არ გულისხმობს იმას, რომ სამსახურები გამოძიების ფარგლებში შეუზღუდავად იყენებენ ინფორმაციას და მეთოდებს, რომელიც მათ გააჩნიათ საკუთარი პრევენციული საქმიანობის (რისკების ანალიზი, ფარული მეთოდები და ა.შ.) საფუძველზე. კერძოდ, როდესაც უსაფრთხოების სამსახური ახორციელებს გამოძიებას, მაშინ იგი მოქმედებს იმ სამართლებრივი საფუძვლების გათვალისწინებით, რომელსაც აწესებს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა. შესაბამისად, პრევენციული მიზნებით და მეთოდებით მოპოვებული ინფორმაცია ვერ იქნება გამოყენებული მტკიცებულებად სისხლის სამართლის საპროცესო მიზნებისთვის. მტკიცებულებები უნდა იქნეს მოპოვებული მხოლოდ სისხლის სამართლის პროცესით დადგენილი წესით. შესაბამისად, სადაც სისხლის სამართლის საპროცესო ნორმა უთითებს მოსამართლის ნებართვის საჭიროებაზე, ეს მოთხოვნა უნდა იქნეს დაცული.

The remarks made by non-governmental organizations on 13 July 2015 with regard to reforming process of the MIA lack substantiation and objectivity. Hereby, we would like to provide the public our argumentation on specific topics.
1. According to the remarks, problems rise with regard to concentration of excessive powers, ambiguity and doubling of functions, risks of political pressure, procedure of appointment and dismissal of the head of the service. It shall be noted, that the main point and purpose of reforming of MIA was the de-concentration of excessive powers originated as a result of merging of security and police agencies into one system in 2004. The public demanded the institutional independence of these two agencies in order to coup with harsh past experience. This was achieved in the course of current reforming process. Upon enactment of the law, police will be oriented on the protection of public safety and legal order, while security agencies will be responsible for the protection of state security. It is important to mention, that the draft law was submitted for broad review and the powers of security service were scrutinized. The reforming process encompassed not only the issues of organizational separation, but also a wide set of mechanisms ensuring the functioning of the service in accordance with high democratic standards. This can be ascertained by the analysis of the best practices of foreign countries and by their reflection in the Georgian legislation.
Protection of security service from political pressures among one of the most important aspects of the new legislative package. The law envisaged the mechanism for ensuring political impartiality, which, in terms of independence, is manifested in several important circumstances, namely: a) according to the new law, State Security Service is the system of special agencies of the executive authority directly subordinated to the Government of Georgia, which within its competence ensures the protection of state security. State Security Service is not a part of the Government. Head of the service is not a state-political official, nor - a member of the Government; b) the protection from any undue influence of the executive authorities ensured by introduction of democratic procedures of appointment and dismissal of the head of the service. Head of the security service is elected and is dismissed only by a legislative body; c) it is important, that the period (6 years) of holding office by the head of the service does not coincide with the term of office of the Parliament, the President and the Government. The reform fully responded to the issue of DE politicization of security agencies.
As regards the issues of supervision and coordination, it shall be mentioned, that the activities of the service are subject to democratic control from the Parliament and the Government. The head of the service is obliged to submit annual report to a legislative body. The Parliament is authorized either to approve the report or to give recommendations for elimination of deficiencies revealed in the report. A number of mechanisms of accountability envisaged by the Constitution and the Regulations of the Parliament apply to the head of the service.
As regards the coordination, it is noteworthy, that the agencies exercising coordination of the planning of national security policy in the country are National Security Council and State Security and Crisis Management Council. There are special laws, namely, the Organic Law of Georgia “On National Security Council” and the Law of Georgia “On Planning National Security Policy and Its Rule of Coordination”, which cover coordination issues in this respect. Accordingly, there is no need to regulate coordination issues in the Law of Georgia “On State Security Service”. Furthermore, the Law of Georgia “On State Security Service” does not regulate strategic tasks and priorities of the service, since these issues are regulated by various strategic documents.
2. The reference to the guidelines of CoE Parliamentary Assembly, dated from 1999, is not relevant, since it cannot cover most important changes further developed in global security. It is universally known fact that, after terrorist acts perpetrated in New York on 11 September 2001 and in Madrid on 11 March 2004, all leading countries, including European countries and international organizations, changed their security policies and as a result of this the security services were granted additional powers in order to tackle global threats. Moreover, the analysis of a number of states shows that their security services have investigative powers within the competence envisaged by the law. Such states, whose practices were analyzed in the course of MIA reforming process, are the following: Estonia, Poland, Norway, France, Belgium, Lithuania, Latvia, Israel, Denmark, USA, Bulgaria, Finland, Sweden and etc. Accordingly, we have a doubt that the abovementioned reference was only made in order to make the remarks more convincing. Therefore, one cannot doubt the legitimacy of legislative basis and legislative sovereignty of all these countries by referring to the recommendation, since the main challenges occurring in global security were not revealed yet at the time of its issuance.
3. With regard to the functions of the service, it shall be emphasized that the authors of the remarks did not realize the different meanings of the functions and powers of the agencies, as well as the exclusive function of security services, which was historically developed and established in modern legal state. On the one hand, functions of the agencies are connected to the main mission to be implemented, in case of security services – this is prevention, which relates to challenges, risks and threats occurring in the field of state security. For example, collection/analysis of the information is not a function of the service, it is a specific power of the service in order to fulfill its functions on the basis of legal norms; On the other hand, the functions of the security service cannot be duplicated by the functions of the police, since the function of the security service is the prevention in the field of state security, while the function of the police is the protection of public safety and legal order. Unlike the latter, the activities of State Security Service do not relate to averting specific threats occurring in citizens’ daily life, but they are targeted on the global threats and interests and challenges coming from abroad, which are directed against existence of a state and its security. In order to fulfill this exclusive function, the service is furnished with the powers, including covert methods, which enable it to detect proactively/preventively the actions directed against the state, to collect/analyze the information and to elaborate the report on challenges, risks and threats directed against the state, mostly on those coming from abroad. In addition, in the sense of duplication of functions one cannot see any problem with regard to investigative powers granted to the service, because the service conducts investigation only in cases strictly defined by the law, only in relation to the crimes directed against state security.
4. As regards the transparency of the service, it shall be underlined, that in any state security services are exercising covert/secret activities. Their efficient functioning is mostly dependent on the secrecy of information. The level of secrecy in any state is as high as is needed to ensure that the normative basis regulating the inner structure of special services is not public (the practices of various states show that their internal regulations/statutes are classified). Therefore, the transparency of special service means the creation of special measures. In Georgia “Trust Group” is designated to be such a measure, which has access to classified information within the scope established by the law.
5. The remarks also point to weak outer control, as well as to the expediency of existence of Personal Data Protection Inspector’s supervisory powers. In this regard, it shall be mentioned that one of the progressive steps reflected in the new law was the creation of efficient outer control mechanism exercised by the Parliament. In this respect, the experience of foreign countries were taken into consideration, where outer control is exercised by the parliament.
6. The remarks point to the issue of s. c. “ODRs” (Russian abbreviation standing for “active reserve officers”) as well. In this regard, it shall be noted, that this tool needed not only reforming, but it had to be rejected totally. It shall be underlined, that one of the important novelties of the reforming is the abolition of this tool. On the basis of the analysis of the experience of foreign countries, a new regulation was introduced, which creates a mechanism totally different from “ODRs”. The old regulation had a brief wording and quoted as: “The Minister of Internal Affairs appoints security officers in state institutions and agencies having extraordinary importance”. This regulation rectified Minister’s unlimited powers to appoint security officer in any state institution. New regulations introduced a set of norms ensuring definiteness and transparency taking into consideration the international practice. Namely, in those institutions, where there is high risk of state security, regime of security protection is established by the security service. Moreover, the list of those institutions, where there is high risk of state security, is defined by the Government. The list will be a public document and therefore, accessible for everyone. With regard to these institutions, consultative and assistance functions were defined as a main competence for the security service. Security service is authorized to create efficient information exchange system, to provide these institutions with consultative advices and to exercise control over the regime of security protection. Only if the institution so consents, type and scope of mutual cooperation with the security service may be defined on the basis of a contract.
7. As regards covert surveillances (wiretappings), it shall be noted, that, on the one hand, the remarks only point to general risks, which are very common for any state institution, and therefore, it is impossible to challenge the existence of state institutions for this reason; on the other hand, security services are applying their own methods (which might relate to both: open and covert sources of information collection), especially when conducting counterintelligence activities (on the basis of the specific articles of third chapter of the Law of Georgia “On Counterintelligence Activity”, which are in conformity with best European experience and which did not undergo the changes in the course of current reforming process and accordingly, no additional powers were granted to the agencies exercising counterintelligence activities), not for the criminal prosecution or for the establishment/exclusion of criminal charges, but only for their preventive purposes (establishment/analysis of risks, challenges and threats). Granting investigative powers to the service does not mean that it uses information and methods, obtained through preventive activities (risk analyses, covert methods and etc.), unlimitedly. Namely, when security service runs the investigation, it is guided by those legal norms, which are established by legislation of criminal procedure. Therefore, information obtained for preventive purposes and through preventive methods cannot be used as an evidence for the purposes of criminal procedure. Evidences have to be obtained in accordance with the rule established by the criminal procedure. Accordingly, where there is an indication in the criminal procedure on the necessity to obtain court order, such a requirement shall be comlied with.