მიმდინარე წლის 10 ივლისს, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ, გორის რაიონის სოფელ წითელუბნისა და ოკუპირებული ახალგორის რაიონის სოფელ ორჭოსანის მიმდებარე ტერიტორიაზე, თბილისი-გორის ცენტრალური ავტომაგისტრალის სიახლოვეს ე.წ. ,,საზღვრის“ აღმნიშვნელი ბანერები უკანონოდ იქნა აღმართული.
მნიშვნელოვანია, რომ ორივე ტერიტორიის სიახლოვეს ბაქო-სუფსას მილსადენის გარკვეული სეგმენტები მდებარეობს და განხორციელებული უკანონო ქმედებით სოფელ ორჭოსანის მიმდებარე ტერიტორიაზე ნავთობსადენის გარკვეული ნაწილი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ღრმა შეშფოთებას გამოთქვამს რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიზანმიმართულ პროვოკაციული ქმედების გამო, რომელიც მიმართულია სიტუაციის დესტაბილიზაციისკენ და საფრთხეს უქმნის ადგილზე მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფას.

On July 10th of the current year, Russian Occupying Forces illegally placed banners marking the so called ‘border’ on the territory adjacent to the village of Tsitelubani of Gori municipality and the village of Orchosani in occupied Akhalgori district in close vicinity to the Tbilisi-Gori central highway.
It’s worth noting, that certain segments of Baku-Supsa pipeline run in the vicinity of the both areas and with this illegal action a certain portion of the pipeline next to the village Orchosani fell within the occupied territory.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia expresses deep concern over deliberate provocative actions by the Russian occupying forces, which are directed towards destabilization of the situation and pose a threat to peace and stability on the ground.