მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია ყოფილი ძალოვნებისთვის პენსიის (კომპენსაციის) ზრდის შესახებ. განვმარტავთ, რომ მთავრობის წარდგინებითა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადდა და 2023 წლის 13 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტს წარედგინა საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი.
წარდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, ძალოვანი უწყებებიდან დათხოვნილ მოსამსახურეთა სოციალური გარანტიების გაუმჯობესებას ითვალისწინებს.
კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურების შესაბამისად - საკანონმდებლო განხილვების დასრულების შემდეგ, აღნიშნული ცვლილებები 2024 წლის პირველი მაისიდან ამოქმედდება.
2006 წლის შემდეგ, პირველად, კომპენსაციის მიმღები ყველა პირისთვის იზრდება პენსიის (კომპენსაციის) მაქსიმალური ზღვარი და დღეს არსებული 560 ლარიანი ლიმიტის ნაცვლად იქნება 1000 ლარი.
სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას, კერძოდ, პოლიციის კანონით გათვალისწინებული პრევენციული ღონისძიების განხორციელებისას, სამართალდარღვევის აღკვეთისას, დამნაშავის შეპყრობისას, დამნაშავეობასთან ბრძოლისას, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისას ან/და საბრძოლო მოქმედებების დროს შეტაკებისას, სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით თავდასხმისას, ადამიანის სიცოცხლის, ჯანმრთელობის ან/და ქონების გადარჩენისას დაღუპულ პოლიციელთა ან მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვალების შემთხვევაში მოქმედი კანონმდებლობით პოლიციელის ოჯახს ერთჯერადად გადაეცემა ფულადი დახმარება 100 ათასი ლარი. ხოლო, პოლიციელის გარდაცვალების შემთხვევაში ოჯახისთვის, დადგენილი ყოველთვიური პენსიის ოდენობა 1000 ლარის ნაცვლად იქნება 1200 ლარი.
2013 წლის შემდეგ, პირველად, იზრდება პენსიის (კომპენსაცია) გამოანგარიშების კანონით დადგენილი კოეფიციენტები შემდეგი პრინციპით:
პენსიისთვის განსაზღვრულ არსებულ თანხას დაემატება
ა) უმცროსი სპეციალური წოდების მქონე პირი (რიგითი-ზემდეგი) – 5 ლარი, ნაცვლად 2 ლარისა;
ბ) საშუალო სპეციალური წოდების მქონე პირი (უმცროსი ლეიტენანტი - კაპიტანი) - 10 ლარი, ნაცვლად 5 ლარისა;
გ) უფროსი სპეციალური წოდების მქონე პირი (მაიორი - პოლკოვნიკი) − 15 ლარი, ნაცვლად 10 ლარისა;
კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ კანონპროექტი უკვე დარეგისტრირებულია და აღნიშნული პენსია 1 მაისიდან გაიზრდება.

Due to the high public interest, the Ministry of Internal Affairs would like to provide the public with information regarding the increase in pension (compensation) for former law enforcement personnel. The Agency would like to clarify that with the submission of the Government and the authorship of the Ministry of Internal Affairs, a package of legislative amendments was elaborated and submitted to the Parliament of Georgia on December 13, 2023.
The presented package of legislative amendments envisions the improvement of social guarantees for the employees dismissed from law enforcement agencies.
Following the procedures established by the legislation - after the completion of the legislative discussions, the mentioned changes will be implemented from May 1, 2024.
The maximum limit of pension (compensation) is increased for all persons receiving compensation for the first time after 2006 and instead of the current limit of 560 GEL, the new limit will amount to 1000 GEL.
In case of the death of a police officer, or death as a result of wounds received while performing official duty, in particular, during the implementation of preventive measures envisioned by the “Law on Police”, foiling violations, during detention of the offender, in the fight against crime, while maintaining public order and/or during combat operations, during the attack related to fulfilling official duties, while saving human life, health and/or property, the officer’s family will be given a one-time financial assistance in the amount of 100 thousand GEL under the acting legislation, and, in case of the policeman's death, the amount of monthly pension for the family will be defined in the amount of 1200 GEL instead of 1000 GEL.
For the first time after 2023, the coefficients established by law for calculating pension (compensation) are increasing according to the following principle:
It will be added to the existing amount determined for pension
a) a person with a junior special rank (private-supervisor) - 5 GEL, instead of 2 GEL;
b) a person with an average special rank (junior lieutenant - captain) - 10 GEL, instead of 5 GEL;
c) a person with senior special rank (major - colonel) - 15 GEL instead of 10 GEL;
The amount of compensation for civil aviation employees of Georgia is increasing as well according to the same principle.
The Ministry once again points out that the draft law has already been registered and pensions will increase from May 1 of the current year.