შინაგან საქმეთა სამინისტრო პირველ რიგში გმობს სიძულვილით მოტივირებულ ქმედებებს, მათ შორის მედიასაშუალებების წარმომადგენლების მიმართ გამოხატულ ძალადობის ნებისმიერ ფორმას. მოვუწოდებთ დედაქალაქის ქუჩებში შეკრებილ მოქალაქეებს დაიცვან წესრიგი, დაემორჩილონ პოლიციელთა კანონიერ მოთხოვნებს და ნებისმიერ თემაზე პროტესტი გამოხატონ კანონის ფარგლებში.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისში მოძრაობა "სირცხვილიას" და "თბილისი პრაიდის" ოფისზე განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო ფაქტებთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით დაიწყო, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას გულისხმობს.
რუსთაველის გამზირზე შეკრებილმა მოქალაქეების ნაწილმა პარლამენტის შენობის უკან მდებარე მოძრაობა "სირცხვილიას" ოფისში შეჭრა სცადეს. ოფისში იმყოფებოდნენ ჟურნალისტები და აშუქებდნენ მიმდინარე მოვლენებს, აქციის მონაწილეებმა დააზიანეს ასევე მათი ტექნიკა.
აქციის მონაწილეების მხრიდან თბილისში, ახვლედიანის ქუჩა №17-ში მდებარე „თბილისი პრაიდის“ ოფისიდან დროშის ჩამოხსნის, განადგურებისა და ინვენტარის დაზიანების ფაქტზე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სხვისი ნივთის დაზიანების ან განადგურების მუხლით დაიწყო, ასევე, გამოძიება.
კანონდარღვევის ამ ფაქტების გარდა, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საზოგადოებას უკვე აცნობა, რომ დღეს რუსთაველის გამზირზე მედიასაშუალებების წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებული ძალადობის და პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის გამოვლენილ ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო. აღნიშნულ ფაქტებზე ტარდება ყველა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები, შესწავლილი იქნება ინციდენტების ამსახველი ყველა მასალა.
მასობრივი ინფორმაციის საშუალებების წარმომადგენლებს, მოვუწოდებთ არსებული რისკების გათვალისწინებით ითანამშრომლონ პოლიციის თანამშრომლებთან, გაითვალისწინონ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების მითითებები და რეკომენდაციები.
დედაქალაქის ქუჩებში საპოლიციო ძალები მობილიზებული რჩებიან და განაგრძობენ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვას. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ყველას, დაიცვან კანონის მოთხოვნები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიცია იმოქმედებს საკუთარი მანდატის ფარგლებში და სამართალდარღვევის თითოეული ფაქტი იქნება აღკვეთილი და მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.

First of all, the Ministry of Internal Affairs condemns actions motivated by violence, including any form of violence against media representatives. We call on citizens gathered in the streets of the capital to observe law and order, adhere to the rightful requests of the police and protest any issue within the frames of the law.
The Ministry of Internal Affairs launched an investigation with regard to illegal activities carried out at the offices of the “Shame Movement” and “Tbilisi Pride” in Tbilisi under the Article 187 of the Criminal Code of Georgia, which envisages damage or destruction of another person’s property.
Some of the citizens gathered on Rustaveli Avenue tried to break into the office of the “Shame Movement” behind the Parliament building. Journalists were in the office and were covering the current events. Rally participants also damaged their equipment.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia launched an investigation under the Article 187 (Damage or Destruction of another Person’s Property) on the fact of removal of a flag, destruction and damage of inventory by demonstrators from the “Tbilisi Pride” office located at N17 Akhvlediani Street in Tbilisi.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia has already informed the society that, in addition to already mentioned violations, the investigation was also launched on the facts of violence against media representatives and illegal interference in their professional activities occurred today on Rustaveli Avenue. All relevant investigative activities will be carried out on the stated facts and all materials reflecting incidents will be examined.
We call on the mass media members, taking into account the existing risks to cooperate with the police, to take into account the instructions and recommendations of the representatives of the Ministry of Internal Affairs.
The police forces remain mobilized in the streets of the capital and continue maintenance of public order. We once again call on everyone to follow the requirements of the law. Otherwise, the police will act within its’ own mandate and each case of violation will be prevented and a strict legal response will be followed.