შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მყოფი აქციის ორგანიზატორები გააფრთხილეს და მისცეს გონივრული ვადა, ხელოვნურად შექმნილი ბარიერებისგან გაეთავისუფლებინათ საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელები.
უკვე მეორე დღეა, პარლამენტთან შეკრებილმა აქციის ორგანიზატორებმა მოახდინეს საკანონმდებლო ორგანოს ყველა შესასვლელის ბლოკირება. გარდა ამისა, პოლიტიკური ლიდერები განაგრძობდნენ მხარდამჭერების ღიად მოწოდებას საპარლამენტო ორგანოს საქმიანობაში ხელის შეშლისკენ. გამოხატვის და შეკრების თავისუფლება გასცდა კანონით დადგენილ ფარგლებს, კერძოდ, დაირღვა „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლი, რომლის თანახმად აკრძალულია საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელების ბლოკირება და მისი საქმიანობის შეფერხება.
შეკრებებისა და მანიფესტაციების კანონის თანახმად, ასევე, დაუშვებელია ტრანსპორტის სავალი ნაწილის ნაწილობრივ ან სრულად გადაკეტვა, თუ აღნიშნულის საჭიროებას არ განაპირობებს მონაწილეთა რაოდენობა.
პოლიციის თანამშრომლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების მიერ აქციის ორგანიზატორებისთვის მიცემული გონივრული ვადის გასვლის შემდეგ, თუ არ მოხდება საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელების გათავისუფლება, ასევე, ტრანსპორტის სავალი ნაწილის გახსნა, შინაგან საქმეთა სამინისტრო იმოქმედებს კანონით მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში და შესაბამის ღონისძიებებს განახორციელებს.
პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე - ზაქარია ჭიჭინაძის, 9 აპრილის, ძმები ზუბალაშვილების ქუჩებზე და რუსთაველის გამზირზე შეკრებილებს შეუძლიათ, გადაადგილდნენ თავისუფლების მოედნის მიმართულებით.

The representatives of Patrol Police Department warned the organizers of the demonstration gathered in the vicinity of the parliament building and gave them a reasonable time to clear the entrances of the legislative body from artificially created barriers.
It has been two days since the organizers of demonstration have blocked all the entrances of the legislative body. Besides, political leaders have actively called on supporters to hinder the activities of the parliament. The freedom of expression and assembly exceeded the limits set by the legislation, in particular, Article 9 of the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations, which prohibits blocking the entrances of the legislative body and obstructing its activities, has been violated.
According to the Law on Assemblies and Manifestations, it is also prohibited to partially or completely block the traffic if the number of participants does not require this.
If upon expiring of the reasonable time given to the organizers from the side of police and local self-government representatives, the entrance of the legislative body, as well as traffic road will not be freed, Ministry of Internal Affairs will act according to the mandate prescribed by the legislation and will carry out corresponding measures.
Demonstrants gathered in the vicinity of the parliament- particularly on the streets of Zakaria Chichinadze, 9 April, Brothers Zubadalashvili and Rustaveli Avenue can move in the direction of the Freedom Sqaure.