გვსურს, გამოვეხმაუროთ ე.წ. მარიხუანას ფესტივალის გამართვასთან დაკავშირებით პოლიტიკური გაერთიანება ,,გირჩის” განცხადებას .
საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობით, ნარკოტიკული საშუალების შეძენა, შენახვა, გასაღება, მოხმარება და პოპულარიზაცია დასჯადია. ნარკოტიკული საშუალების ოდენობის გათვალისწინებით, აღნიშნული ქმედებებისთვის განსაზღვრულია როგორც ადმინისტრაციული, ისე სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. სისხლის სამართლის წესით ისჯება, ასევე , ნარკოტიკული საშუალებების გასაღების ორგანიზება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო „გირჩის“ მიერ გავრცელებულ განცხადებას აფასებს როგორც დანაშაულის ორგანიზების განზრახვას, სამართალდარღვევების ჩადენისკენ მოწოდებას და მოქალაქეთა წახალისებას ჩაებან კანონსაწინააღმდეგო საქმიანობაში.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ ნარკოტიკული საშუალებების გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ამასთან, პოლიციის ფუნქციაა მართლწესრიგის დაცვა, სამართალდარღვევების პრევენცია და დანაშაულის დროული აღკვეთა.
შესაბამისად, „გირჩის“ მიერ გავრცელებულ განცხადებასთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე პრიმა მუხლის მე-2 და მე-8 ნაწილებით, რაც მცენარე კანაფის ან მარიხუანას უკანონო შეძენა-შენახვას და გასაღებას გულისხმობს.
ამასთან, იმ შემთხვევაში, თუ ე.წ. ფესტივალზე ადგილი ექნება რაიმე ტიპის სამართალდარღვევას - ნარკოტიკული საშუალების გასაღებას, ფლობას, მოხმარებას თუ პოპულარიზაციას, პოლიცია ყველა სამართალდამრღვევი პირის მიმართ გაატარებს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ მკაცრ ზომებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს საზოგადოებას მომავალში თავი შეიკავონ მსგავსი პროვოკაციული განცხადებებისგან.

Briefing by Vladimer Bortsvadze, Director of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
We would like to respond to the announcement of the Political Union “Girchi” regarding the so-called Marijuana Festival.
According to the legislation of Georgia, possession, use, trade, distribution, production and promotion of narcotic drugs is punishable. Considering the amount of drugs, the administrative and criminal liability is defined for such activities. The organized trade of narcotic drugs is punishable by the criminal law, as well.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia considers the statement of “Girchi” as a criminal intention, encouraging the citizens to participate in illegal activities and commit crime.
We remind the society that fight against the illegal distribution of drug substances is one of the main priorities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Hence, it is a duty of police to enforce law and prevent illegal activities.
Consequently, in regards to the statement of “Girchi”, the Ministry of Internal Affairs of Georgia launched an investigation under the 2nd and 8th paragraphs of 2731 article of the Criminal Code of Georgia.
Besides, if such illegal activities as possession, use, trade, distribution, production and promotion of narcotic drugs takes place during the so-called Festival, police will take strict measures against all offenders in compliance with the legislation of Georgia.
The Ministry of Internal Affairs calls on the society to refrain from such provocative statements in the future.