შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს მე-7 განყოფილებამ მიმდინარე წლის 10 იანვარს დაიწყო გამოძიება ინდოეთის მოქალაქის - გ.მ.-ს დაყაჩაღების ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლით.
დაზარალებულის განმარტებით, დანაშაულის ჩამდენი პირი მას თბილისში, ალექსანდრე ყაზბეგის გამზირის N31-ში მდებარე შპს „მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია გირო კრედიტის“ ლომბარდში შეჰყვა, სადაც გ.მ.-მ 100 აშშ დოლარი შესაბამისი ოდენობის ლარზე გადაცვალა. გამოსვლისას უცნობმა პირმა დანის მუქარით გ.მ.-ს ფული მოსთხოვა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
მომხდარის შესახებ დაზარალებულმა პოლიციას შეატყობინა. სამართალდამცველებმა შეტყობინების შემოსვლისთანავე მოახდინეს ოპერატიული რეაგირება. გამოკითხვისას გ.მ.-მ დეტალურად აღწერა, სავარაუდოდ, დამნაშავე პირი და აღნიშნა, რომ უცნობი მამაკაცი მას მიკროსაფინანსო ორგანიზაციიდან გამოჰყვა.
პოლიცია ტელეფონის საშუალებით დაუკავშირდა შპს-ს „მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია გირო კრედიტის“ დირექტორს - გ.გ.-ს და კანონის შესაბამისად, საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებში, სათვალთვალო ვიდეოკამერების ჩანაწერების გადმოცემა სთხოვა, რაზეც გ.გ.-მ უარი განაცხადა.
ამის შემდეგ სამართალდამცველებმა ვითარების უკეთ ასახსნელად გ.გ.-ს საცხოვრებელ ბინაში მიაკითხეს. ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფი გ.გ. პოლიციელებს სადარბაზოში შეხვდა. იგი სამართალდამცველებს ცინიკურად ესაუბრებოდა და ჩანაწერების გადაცემაზე უარს აცხადებდა. პოლიციელებმა გ.გ.-ს წარუდგინეს პროკურორის დადგენილება - „გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე კომპიუტერულ სისტემაში არსებული ინფორმაციის გამოთხოვის შესახებ“ და აუხსნეს, რომ მათი მოთხოვნა სრულიად კანონიერი იყო. ასევე, განუმარტეს, რომ საგამოძიებო მოქმედებასთან დაკავშირებით პრეტენზიის არსებობის შემთხვევაში, შეეძლო, გაესაჩივრებინა იგი ზემდგომ პროკურორთან ან ედავა სასამართლოში.
მიუხედავად ამისა, გ.გ. არ დაემორჩილა სამართალდამცველთა კანონიერ მოთხოვნას და არ მისცა მათ საშუალება, განეხორციელებინათ საგამოძიებო მოქმედებები. გ.გ.-ს და მისი ოჯახის წევრების მხრიდან ადგილი ჰქონდა პოლიციის თანამშრომელთა მიმართ აგრესიას და სიტყვიერ შეურაცხყოფას. მიუხედავად სამართალდამცველთა მხრიდან არაერთგზის მოწოდებისა, რომ გ.გ.-სა და მის ოჯახის წევრებს შეეწყვიტათ აგრესიული და შეურაცხმყოფელი ქმედება, ისინი არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა კანონიერ მოთხოვნას.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, შსს-ს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს მე-7 განყოფილების თანამშრომლებმა გ.გ. ადმინისტრაციული წესით დააკავეს, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის თანახმად და ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს მე-7 განყოფილებაში მიიყვანეს. დაკავებული პოლიციის განყოფილებაში სიმთვრალე-სიფხიზლეზე შემოწმდა, რა დროსაც ალკოჰოლური თრობა დაუდგინდა. შესაბამისი პროცედურების შემდეგ, გ.გ. თბილისის დროებითი მოთავსების იზოლატორში გადაიყვანეს. მეორე დღეს იგი გადაყვანილი იქნა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, სადაც მის მიმართ მიმდინარეობს ადმინისტრაციული სამართალწარმოება.
შპს „მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია გირო კრედიტის“ დირექტორის - გ.გ.-ს ოჯახის წევრმა პოლიციას ლომბარდში არსებული სათვალთვალო ვიდეოკამერების ჩანაწერები გადასცა, რის შედეგადაც მოხდა სავარაუდო დამნაშავის ვიზუალური იდენტიფიცირება. ამ დროისთვის აღნიშნული პირის დადგენა-დაკავების მიზნით მიმდინარეობს ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები.
კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ დანაშაულის პრევენციისთვის, ასევე, საგამოძიებო მოქმედებების ოპერატიულად განხორციელების მიზნით, აუცილებელია მტკიცებულებების დროულად შეგროვება და რეაგირება. მოვუწოდებთ მოქალაქეებს, ითანამშრომლონ გამოძიებასთან და ნუ შეუშლიან ხელს პოლიციას დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში.

On January 10, VII police station of Vake-Saburtalo police division under Tbilisi Police Department launched investigation regarding the fact of armed robbery, perpetrated against the citizen of India G.M. –article 179 envisaged by the Criminal Code.
According to the victim, he was followed by the offender at the “Microfinance Organization Giro Credit” located on Alexandre Kazbegi Avenue, where he converted 100 USD into Georgian GEL. While leaving the facility, offender demanded cash from G.M under the pressure of the knife, appropriated cash and fled from the place of crime.
The victim reported the police regarding the incident. Law enforcers made quick response as soon as the report was received. During the inquiry, victim described the offender in details and noted that he was followed by the offender from the micro finance organization.
Police contacted director of micro finance organization “Giro Credit” G.G. on the phone and requested to extract video records from the surveillance cameras within the frames of the ongoing investigation, on which policemen received negative answer.
Later, law enforcers visited G.G. in his apartment to better inform him regarding the incident. Being under the influence of the alcohol, G.G. met policemen at the entrance hall of the building, started conversation in a cynical manner and refused to hand over video materials. Policemen submitted prosecutor’s order “On the request of the information stored in the computer system based on the urgent necessity” and explained that their request was in compliance with the law. Law enforcers also clarified that, in case of the complaint on the investigative activities G.G. could appeal to the prosecutor’s office or file charges at the court.
Despite the above mentioned, G.G. did not obey to the legal demand of the law enforcers and hindered the investigative activities. G.G. and his family members behaved aggressively towards policemen and verbally insulted them. Regardless of the repeated calls to stop aggressive and offensive actions, G.G. and his family members refused to obey the rightful demand of the law enforcers.
Taking into consideration the above mentioned, officers of VII police station of Vake-Saburtalo police division took G.G. under administrative detention; under the article 173 envisaged by the Code of the Administrative Offences and took him to the police station. Detainee was tested on alcohol at the police building, which revealed that he was under the influence of spirits. After the relevant procedures G.G. was placed at temporary detention isolator. On the second day he was transferred to Tbilisi city court, where administrative proceedings are underway against him.
Family members of G.G. handed over video materials to the investigation, which made it possible to identify the offender. At this moment, intensive investigative activities are underway in order to locate and detain the offender.
Ministry of Internal Affairs once again would like to note that, timely collection of the evidences is crucial in order to make crime prevention and conduct operative-investigative activities. Ministry calls on citizens to cooperate with investigation and not to hinder the police fight against crime.