შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალი რგოლის მენეჯერებისთვის, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლისა და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს (INL), რეგიონული უსაფრთხოების სამსახურისა (RSO) და გამოძიების ფედერალური ბიუროს (FBI) ატაშეს ოფისის ერთობლივი ორგანიზებით, კრიზისული სიტუაციების მართვის საკითხებზე სასწავლო კურსი ჩატარდა.
სასწავლო კურსის დახურვის ღონისძიებას აშშ-ის ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი, შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე - შალვა ბედოიძე და მინისტრის მოადგილეები: ალექსანდრე დარახველიძე და გიორგი ბუთხუზი დაესწრნენ. მათ ტრენინგის მონაწილეებს სერტიფიკატები გადასცეს.
აშშ-ის ელჩმა კრიზისული სიტუაციის მართვისა და ინციდენტებზე რეაგირების კუთხით სამართალდამცველთა გადამზადებისა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სასწავლო კურსის მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: კრიზისის მართვისა და სამეთაურო შტაბის პრინციპები; კრიზისის ხელმძღვანელობა; უწყებათშორისი თანამშრომლობა კრიზისულ სიტუაციებში, ისტორიული და პრაქტიკული მაგალითები და სხვ.
ტრენინგს გამოძიების ფედერალური ბიუროს (FBI) მოწვეული ტრენერები - ჯეიმს ნიუტონი და ოთომ ბრაუნი უძღვებოდნენ.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს მადლობა გადაუხადა წლების განმავლობაში ამერიკის მიერ სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარებაში შეტანილი წვლილისა და მჭიდრო თანამშრომლობისთვის.

The US Embassy’s Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL), Regional Security Office (RSO) and Office of the Legal Attache of Federal Bureau of Investigation (FBI) jointly organized a training course on crisis supervision for the senior management of the MIA.
Ambassador of the United States to Georgia Kelly Degnan, the first Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Bedoidze and Deputy Ministers: Aleksandre Darakhvelidze and Giorgi Butkhuzi attended the closing ceremony of the training course. They awarded certificates to the participants.
The US Ambassador highlighted the importance of training law enforcement and sharing international experience in crisis management and incident response.
The participants of the training course discussed such important issues, as: Principles of crisis management and command centers; Crisis supervision; Interagency cooperation in crisis situations; Historical and practical examples etc.
The training course was led by the FBI trainers James Newton and Otham Brown.
Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze expressed his gratitude to the Ambassador of the United States of America for US contribution to the Ministry’s capacity building over the years and close cooperation.