სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 490 ფაქტი გამოვლინდა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის შესაბამისად 90 ფიზიკური და 1 პირი დააჯარიმა.
გარდა ამისა, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 1 172 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა, ხოლო პირბადის ტარების წესის განმეორებით დარღვევის 227 ფაქტი გამოვლინდა.

Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 1 490 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 90 persons under article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences. Among those who were fined are citizens who violated the restriction of movement from 9 pm to 5 am.
In addition to the mentioned, during the last 24 hours, 1172 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under article 42 (11) of the Code of Administrative Offences, while 227 were additionally fined for violating the same article repeatedly.