შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო და სამძებრო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, გორსა და წალენჯიხაში 5 პირი დააკავეს.
1995 წელს დაბადებულ კ. ს.-ს, 1997 წელს დაბადებულ ნ. ჭ.-ს, 1990 წელს დაბადებულ დ.ფ.-ს, 1999 წელს დაბადებულ ლ.ქ.-ს და 1995 წელს დაბადებულ გ.ქ.-ს წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევა და ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობა ედებათ ბრალად.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა უცხოეთში სამუშაოდ მყოფი, საქართველოს 7 მოქალაქის ფეისბუქ-გვერდებზე უნებართვოდ შეაღწიეს. დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები მათი სახელით დაუკავშირდნენ როგორც საზღვარგარეთ სამუშაოდ მყოფ, ასევე, საქართველოში მცხოვრებ მათსავე 14 მეგობარს, რომლებსაც ონლაინ-კაზინოსა და სწრაფი გზავნილის ანგარიშებზე სხვადასხვა ოდენობის თანხები მოტყუებით ჩაარიცხვინეს.
ბრალდებულები თაღლითური გზით საერთო ჯამში დაეუფლნენ 14 მოქალაქის კუთვნილ 10 500 ლარს. სხვა დაზარალებულებისა და დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრების დადგენის მიზნით ტარდება საგამოძიებო მოქმედებები.
გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილით „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილ თაღლითობას, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია და წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევას.

The officers of Main Investigation Division of Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs detained 5 persons in Tbilisi, Gori and Tsalenjikha as a result of the investigative and search activities.
The detainees are as follows: K.S, (DoB1995) N.Ch. (DoB 1997), D.F. (DoB 1990), L.K., (DoB 1999), and G.K. (DoB1995). The mentioned persons were detained for the unauthorized access to computer system committed by the group and fraud committed by an organized group.
The investigation established that the accused persons illegally accessed Facebook pages of 7 Georgian citizens employed abroad. The members of the criminal group contacted 14 Facebook friends of their victims on their behalf and fraudulently made them transfer various amounts of cash to their online casino and fast money transfer accounts.
The accused persons illegally appropriated a total of 10,500 GEL belonging to 14 citizens. Investigative activities are underway to identify other victims and members of the criminal group.
The investigation is in progress under Article 180, Part II, sub-paragraph “B”, part IV, sub-paragraph “A” and Article 284, Part II, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia, which stipulates fraud committed by an organized group, resulting in significant damage and unauthorized access to the computer system by the Group with prior agreement.