შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის და თბილისის პროკურატურის თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებებისა და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, 2018 წელს თბილისში მომხდარი განზრახ მკვლელობის და მკვლელობის მცდელობის გახმაურებული საქმე გახსნილია.
სამართალდამცველებმა, გრიგოლ გუგეშაშვილის განზრახ მკვლელობისა და დოდო გუგეშაშვილის განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით, წარსულში ნასამართლევი პირი დააკავეს. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულია 1975 წელს დაბადებული ზ.მ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2018 წლის 7 თებერვალს, თბილისში, დოდო გუგეშაშვილის დროებით საცხოვრებელ სახლში, ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით გულმკერდის არეში სხეულზე დაზიანებები მიაყენა დოდო გუგეშაშვილს და მის შვილს - გრიგოლ გუგეშაშვილს, რომელიც მიღებული დაზიანებების შედეგად ადგილზე გარდაიცვალა. თავად დოდო გუგეშაშვილი, დროული სამედიცინო დახმარების შედეგად, სიკვდილს გადაურჩა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო და ოპერატიული სამმართველოების და თბილისის პროკურატურის თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად დადგინდა აღნიშნული დანაშაულის ჩამდენი პირი, რომელიც 2020 წლის 24 იანვარს თბილისში, ბრალდებულის სახით იქნა დაკავებული.
განზრახ მკვლელობისა და ორი ან მეტი პირის მიმართ ჩადენილი განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე მუხლით და 19-109-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

Briefing of the First Deputy Minister of Internal Affairs – Kakha Sabanadze
The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, along with the employees of Tbilisi Prosecutor’s Office, as a result of jointly held complex investigative and operative-search activities, solved high profile case of murder and the attempted murder that took place in Tbilisi, in 2018.
Law enforcers detained one person with previous conviction for committing the murder of Grigol Gugeshashvili and the attempted murder of Dodo Gugeshashvili. Z.M. was detained on the basis of the Court decision.
Investigation established that on February 7, 2018 detainee wounded Dodo Gugeshashvili and Grigol Gugeshashvili in chest area with a firearm in the apartment temporarily owned by Dodo Gugeshashvili. Due to the received injuries Grigol Gugeshashvili died at the place of crime. Thanks to timely provided medical aid, Dodo Gugeshashvili was saved.
As a result of complex investigative and operative-search activities held by Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, along with the employees of Tbilisi Prosecutor’s Office, the Z.M. was identified and taken under arrest on January 24, 2020.
Investigation on the fact of the attempted murder against two or more persons and premeditated is in progress under the article 19-109 and 108, III part, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia.