შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით 1964 წელს დაბადებული შ.კ. დააკავეს. ამავე ბრალდებით, სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, ბრალი წარედგინა 1981 წელს დაბადებულ ი.შ.-ს. ხოლო, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ფაქტზე, ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა ამჟამად საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ, ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილ 1993 წელს დაბადებულ ე.მ.-ს.
სამართალდამცველების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით რამდენიმე დანაშაულებრივი ეპიზოდი გამოიკვეთა, კერძოდ ბრალდებულები „კანონიერი ქურდების“ და კრიმინალური ავტორიტეტის სახელით უკავშირდებოდნენ სხვადასხვა ბიზნესსაქმიანობაში ჩართულ პირებს და „ქურდული წილის“ სახით სთხოვდნენ თანხის გადახდას. ასევე, დაზარალებულებს, დაშინების მიზნით თვალთვალის შედეგად გადაღებულ ფოტოებს უგზავნიდნენ და დაუმორჩილებლობის შემთხვევაში სიცოცხლის მოსპობით ემუქრებოდნენ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით და 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით მიმდინარეობს.

The employees of the main division for the fight against organized crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of complex operational measures and investigative actions, on the basis of the judge's decision, detained Sh.K. (DoB 1964) for supporting activities of the criminal world and brought same charges against I.Sh. (DoB 1981), while E.M. (DoB 1993) currently residing abroad and wanted under the Interpol red notice, was charged in absentia for being a member of the “Thieves’ World”.
The investigation carried out by the law enforcement officers in an intensive mode revealed several criminal episodes, in particular, the defendants contacted persons involved in various business activities in the name of "thieves in law" and criminal authority and demanded to pay money in favor of "thieves' in law". Herewith, the victims were sent photos taken as a result of surveillance for the purpose of intimidation, and in case of disobedience, they were threatened with liquidation.
The investigation is being conducted under Article 223 (1) I part, Article 223 (3), II part of the Criminal Code of Georgia.