შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისსა და ბათუმში, 5 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს წევრობის“, „ქურდული სამყაროს წევრისთვის მიმართვის“, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერისა და ჯგუფურად ჩადენილი ძალადობის ბრალდებით დაკავებულები არიან: 1985 წელს დაბადებული გ.ა., 1974 წელს დაბადებული მ.ა., 1988 წელს დაბადებული ნ.ა., 1976 წელს დაბადებული ჯ.ჯ. და უცხო ქვეყნის მოქალაქე, 1989 წელს დაბადებული რ.ჰ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ქალაქ ბათუმში, ერთ-ერთ სამშენებლო კომპანიაში წარმოიშვა ფინანსური დავა, რის შემდეგაც კომპანიაში მომუშავე, უცხო ქვეყნის მოქალაქემ, მატერიალური სარგებლის მიღების მიზნით, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერი პირის მეშვეობით, კრიმინალურ ავტორიტეტს, 1985 წელს დაბადებულ გ.ა.-ს მიმართა.
აღნიშნული დავის გადასაწყვეტად, ქალაქ ბათუმში ე.წ. ქურდული გარჩევა მოაწყვეს, სადაც კრიმინალურმა ავტორიტეტმა კომპანიის ერთ-ერთ დამფუძნებელს განუცხადა, რომ დავაში ჩართული იყო „კანონიერი ქურდი“ და საკითხი „ქურდული სამყაროს“ წესების შესაბამისად უნდა გადაწყვეტილიყო. კომპანიის ერთ-ერთ მეწილეს ბრალდებულები ფიზიკურად გაუსწორდნენ და სიცოცხლის მოსპობის მუქარით 75 000 აშშ დოლარის გადახდა დააკისრეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრი და „ქურდული სამყაროს“ მხარდამჭერი პირები დაზარალებულს სისტემატურად უკავშირდებოდნენ, სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ და მისთვის დაკისრებული თანხის გადახდას მოითხოვდნენ.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე ტერცია მუხლის მე-2 ნაწილით, 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით და 126-ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

The employees of the main division for the fight against organized crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, together with the General Prosecutor's Office, arrested 5 people in Tbilisi and Batumi, as a result of complex operational measures and investigative actions, based on the judge's decision.
The following persons were detained for "membership of the thieves’ world", "appeal to a member of the thieves’ world", supporting activities of "the thieves’ world" and violence committed in group: G.A. (DoB 1985), M.A. (DoB 1974), N.A. (DoB 1988) J.J. (DoB 1976), and a citizen of a foreign country, R.H. (DoB 1989).
The investigation established that a financial dispute arose in one of the construction companies in the city of Batumi, after which a citizen of a foreign country working in the company, in order to receive material benefits, appealed to the criminal authority, G.A., (DoB 1985) through a person supporting the activities of the "thieves’ world".
To resolve the existing dispute, in the city of Batumi, the so-called “criminal skirmish” was arranged, where the criminal authority told one of the founders of the company that a "thief in law" was involved in the dispute and the issue should be resolved according to the rules of the "thieves’ world". One of the shareholders of the company was physically assaulted by the defendants and ordered to pay 75,000 US dollars under the threat of liquidation.
Members of the "Thieves' World" and supporters of the "Thieves' World" systematically contacted the victim, insulted him verbally and demanded the cover the amount owed by him.
As a result of the personal search and search of the residential houses of the defendants, the police seized mobile phones as evidence, through which they communicated with each other as well as with the "thief in law" residing abroad.
The investigation is being conducted in accordance with Article 223(1), part I, Article 223(3), part III, Article 223 (4), part I and Article 126, sub-paragraph "b" of the Criminal Code of Georgia.