შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული ღონისძიებებისა და ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად: თბილისში, ბათუმში, ლანჩხუთსა და ცაგერში „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 13 პირი დააკავეს, ხოლო ორ „კანონიერ ქურდს“ ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით დაკავებულები არიან, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი პირები: 1961 წელს დაბადებული გ.ლ.; 1992 წელს დაბადებული გ.ხ.; 1982 წელს დაბადებული ვ.ჩ. (მეტსახელად „ფამფალა“); 1992 წელს დაბადებული ვ.კ. (მეტსახელად „ტონი“) და 1991 წელს დაბადებული რ.ო (მეტსახელად „როკო“).
ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტზე კი დაკავებულია 1999 წელს დაბადებული თ.ქ.; 1988 წელს დაბადებული ი.ჩ.; 1982 წელს დაბადებული ლ.ს.; 1990 წელს დაბადებული ვ.ჩ.; 1976 წელს დაბადებული გ.კ.; 1995 წელს დაბადებული ო.კ.
წარსულში ნასამართლევ 1961 წელს დაბადებული ა.ფ.-ს და 1995 წელს დაბადებული გ.მ.-ს ბრალი „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვაში ედებათ.
„კანონიერი ქურდობის“ ფაქტზე ბრალი დაუსწრებლად წარედგინათ ამჟამად საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ 1974 წელს დაბადებულ რომან ხმალაძეს და 1978 წელს დაბადებულ ლევან მარღიას.
სამართალდამცველების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებისა და პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ. ისინი ე.წ. ქურდულ გარჩევებს აწყობდნენ, რომლებსაც მოდავე მხარეებიც ესწრებოდნენ.
ბრალდებულები ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად, გადაწყვეტილებებს იღებდნენ და ერთ-ერთ მოდავე მხარეს მეორის, ასევე, თავიანთ სასარგებლოდ განსაზღვრულ დროში გარკვეული თანხის გადახდას აკისრებდნენ. იმ შემთხვევაში, თუ ისინი არ დაემორჩილებოდნენ „კანონიერ ქურდების“ მითითებებს, მათ ფიზიკურად უსწორდებოდნენ.
ერთ-ერთ სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული კომპლექსური გამოძიებით დადგინდა, რომ ქურდულ სამყაროსთან კავშირში მყოფმა პირებმა, ერთ-ერთ ბრალდებულს - 1995 წელს დაბადებულ გ.მ.-ს, ონლაინ სამორინეში დიდი ოდენობით მოგებული თანხიდან ე.წ. „ქურდული წილის“ გადახდა მოსთხოვეს. აღნიშნული დავის გადაწყვეტის მიზნით, თბილისში ე.წ. ქურდული გარჩევა მოაწყვეს და არსებული საკითხის შესახებ „კანონიერ ქურდს“ - ჯეირან კინწურაშვილს შეატყობინეს, რა დროსაც ის საკუთარი კრიმინალური გავლენის გამოყენებით დაჰპირდა მხარდაჭერას. ამის შემდეგ კი, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის განხორციელებისთვის, ე.წ. „კანონიერი ქურდებისთვის“ და კრიმინალური ავტორიტეტებისთვის ფულადი თანხის გადარიცხა განხორციელდა.
პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო ავტომობილი, ოქროს ნივთები და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს, ასევე, საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ.
ასევე, სამართალდამცველების მიერ ბრალდებული გ.კ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოღებულია ავტომატი, მჭიდები და 50-მდე ვაზნა, ხოლო ბრალდებულის ვ.ჩ.-ს საცხოვრებელი სახლიდან ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლით, 223-ე მე-4 პრიმა მუხლით და 236-ე მუხლის მესამე ნაწილით მიმდინარეობს.

As a result of complex operational measures and covert investigative actions carried out together with the General Prosecutor's Office, the employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs arrested 13 people connected with the "thieves' world" in Tbilisi, Batumi, Lanchkhuti and Tsageri. Two "thieves in law" were charged in absentia.
G.L., born in 1961; G. Kh., born in 1992; V.Ch. born in 1982, (nicknamed "Pampala"); V.K. born in 1992, (nicknamed "Tony") and R.O. born in 1991 (nicknamed "Rocco") have been detained on charges of being members of the "Thieves' world". They have also been convicted many times in the past.
T.K. born in 1999, I. Ch., born in 1988; L.S., born in 1982; V. Ch., born in 1990; G.K., born in 1976; O.K. born in 1995, convicted in the past
A.F., born in 1961, and G.M., born in 1995, are accused of appealing to a member of the "thieves' world".
Roman Khmaladze, born in 1974, and Levan Marghia, born in 1978, who are currently outside Georgia, were charged in absentia with the crime of being "thieves in law".
Crimes committed envision up to 15 years of imprisonment.
As a result of the intense investigation conducted by the law enforcement officers, it was established that the defendants were in contact with the "thieves in law" abroad and tried to settle financial disputes between citizens as well as receive personal benefits. They organized secret meetings, which were attended by the disputing parties.
The defendants acted according to the "thieves' traditions". They made decisions by which one of the disputing parties was obliged to pay a certain amount of money to the other, as well as to "thieves in law". If they did not obey the instructions of the "thieves in law", they were physically abused.
One of the complex investigations established that the persons connected with the "thieves' world" demanded from G.M., born in 1995, to give share to the "thieves' world" from the large amount of money he had won from online casinos. In order to resolve the said dispute, so-called "thief discussion" was arranged. "Thief in law", Jeyran Kintsurashvili was informed about the existing issue who offered support using his criminal influence. Afterwards, money was transferred to the "thieves in law" and criminal authorities.
The police, on the basis of the judge's ruling, during the search of personal and residential houses of the accused, seized a car, gold items and the mobile phones of the defendants through which they communicated with each other and with the "thieves in law" abroad.
Also, during the search of the residential house of the accused G.K., a machine gun, muzzles and about 50 cartridges were seized as evidence. Narcotic drug marijuana was seized from the residential house of the accused V.C.
The investigation is being conducted under Article 223 prima, Article 223 3 prima, Article 223 4 prima and Article 236, third part of the Criminal Code of Georgia.