შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის, აჭარის და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებებისა და სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, თბილისსა და ბათუმში 3 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებული არიან: 1971 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი დ.ქ. (მეტსახელად „დათო ტბილისკი“), 1961 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ლ. და 1978 წელს დაბადებული ი.კ.
კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებებით დადგინდა, რომ დ.ქ., საკუთარი და „ქურდული სამყაროს“ სხვა წევრების სახელითა და კრიმინალური გავლენის გამოყენებით, „ქურდული გარჩევის“ გზით, დაშინებითა და მუქარით ცდილობდა პირადი, ასევე, „ქურდული სამყაროსთვის“ მატერიალური სარგებლის მიღებას. იგი გ.ლ.-ის, და ი.კ.-ის, ასევე 1997 წელს დაბადებული რ.მ.-ის დახმარებით დაუკავშირდა ბათუმში მოღვაწე ბიზნესმენს - 1977 წელს დაბადებულ ვ.მ.-ს და რამდენიმე ათასი აშშ დოლარი მოსთხოვა. თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში კი, ბიზნესმენს სიცოცხლის მოსპობით, ჯანმრთელობის დაზიანებით, ოჯახის წევრების მიმართ ანგარიშსწორებით და ქონების განადგურებით დაემუქრა.
სამართალდამცველებმა გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები და ვიდეო-აუდიო გადაღება განახორციელეს, რის შედეგადაც ბრალდებულების და მათი თანამზრახველის - რ.მ.-ს დანაშაულებრივი ქმედებებია ასახული.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა მეშვეობითაც ბრალდებულები ერთმანეთს და მათთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ სხვა პირებს უკავშირდებოდნენ.
რაც შეეხება რ.მ.-ს, მისი დაკავების მიზნით ტარდება შესაბამისი სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებები.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 223-ე პრიმა-3 მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

The officers of Police Departments of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Adjara and Tbilisi under the the Ministry of Internal Affairs detained 3 persons in Tbilisi and Batumi as a result of intensive investigative activities and special operative measures carried out along with the District Prosecutor's Office of Western Georgia.
Persons accused of the membership and supporting the "Thieves 'world" were detained on the basis of the relevant decision of the court. The detainees are as follows: previously convicted D.K., (DoB 1971Nicknamed "Dato Tbiliski"), G.L. (DoB1961) and I.K. (DoB 1978);
As a result of complex investigative activities it was established that D.K., using his own name and influence of other members of the "thieves' world", attempted to obtain personal as well as material benefits for the "thieves' world" through “criminal skirmishes” and intimidation. With the help of G.L. and I.K., as well as R.M. (DoB 1997), he contacted a businessman working in Batumi – V.M. (DoB1977), and demanded several thousand US dollars. In case of non-payment, the businessman was threatened with loss of life, damage to health, retribution against family members and destruction of property.
Within the frames of the ongoing investigation, the law enforcers, based on the judge's decision, carried out covert investigative activities and videotaped the process depicting criminal actions of the accused persons and their accomplice - R.M.
As a result of the detainee’s personal search and search activities held in residential houses, the police seized cell phones and computer equipment as evidence, through which the accused persons communicated each other and others being in criminal connections with them.
As for R.M., relevant investigative and search activities are being carried out in order to arrest him.
The investigation on the fact of membership and supporting the "Thieves World" is in progress under Article 223, Part 1 of the Criminal Code of Georgia and Article 223, Part II of the Criminal Code of Georgia.