შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის ბრალდებით, 2000 წელს დაბადებული, წარსულში ანალოგიური დანაშაულისთვის ნასამართლევი ა.ბ. დააკავეს.
დანაშაული 5-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლებას აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა მიმდინარე წლის ივლისსა და აგვისტოში უნებართვოდ შეაღწია 3 მოქალაქის „Facebook“-ის გვერდებზე. ა.ბ. დაუკავშირდა მათ „Facebook“-ის მეგობრებს, რომლებიც შეცდომაში შეიყვანა, მოტყუებით გამოართვა ბანკის პლასტიკური ბარათის მონაცემები და ინტერნეტ ბანკის „სმს“ პაროლები, რის საშუალებითაც უნებართვოდ შეაღწია მათსავე საბანკო ანგარიშებზე და სხვადასხვა ოდენობის თანხებს დაეუფლა.
ბრალდებულმა, ასევე, 2021 წლის ოქტომბერში უნებართვოდ შეაღწია თბილისში, თაბორის მონასტერში მოღვაწე სასულიერო პირის „Facebook“-ის გვერდზე და აღნიშნული ადამიანის სახელით დაუკავშირდა მის მრევლს. ა.ბ.-მ მრევლს, თითქოს უცხოეთიდან თანხის ჩასარიცხად, მოტყუებით გამოართვა საბანკო პლასტიკური ბარათის მონაცემები და ინტერნეტ ბანკის „სმს“ პაროლები, რისი საშუალებითაც უნებართვოდ შეაღწია მათ კუთვნილ ანგარიშებზე და სხვადასხვა ოდენობის თანხებს დაეუფლა.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ ა.ბ. „Facebook“-ის გამოყენებით მოტყუებული მოქალაქეებისგან მითვისებულ თანხებს ირიცხავდა ჯერ ონლაინ კაზინოსა და ტოტალიზატორის ანგარიშზე, ხოლო შემდგომ საკუთარ საბანკო ანგარიშებზე.
პოლიციამ, დაკავებულის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, მის პირად კომპიუტერში, სხვადასხვა საქმეზე გამოვლენილი დაზარალებულების „Facebook“-ს გვერდებზე და საბანკო ანგარიშებზე შეღწევის ფაქტები აღმოაჩინა.
გამოძიების მონაცემებით, ა. ბ.-ის დანაშაულებრივი ქმედებების შედეგად ამ ეტაპისთვის 10 დაზარალებული მოქალაქეა, ხოლო ფინანსური ზარალი 100 ათას ლარს შეადგენს. ფაქტთან დაკავშირებით საგამოძიებო მოქმედებები გრძელდება და შესაძლოა დაზარალებულთა რიცხვი 30-მდე გაიზარდოს, ხოლო მიყენებული ზიანის ოდენობამ გადააჭარბოს 300 000 ლარს.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 286-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც გულისხმობს ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევას, რამაც რამაც მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანი გამოიწვია.

The officers of Tbilisi Police Main Investigation Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs arrested A.B. (DoB 2000), (previously convicted for similar crimes) was detained on charges of unauthorized access to a computer system for financial benefits as a result of investigative activities.
The investigation established that the accused person logged into the Facebook pages of 3 citizens in July and August of the current year without permission. A.B. contacted the users’ Facebook friends, fraudulently appropriated bank's plastic card data and Internet banking "SMS" passwords, allowing him to commit an unauthorized access to their bank accounts by misleading as a result of which detainee misappropriate the victims’ finances.
On October 2021, A.B. also hacked the Facebook page of a clergyman of Tabori Monastery located in Tbilisi without permission and contacted his parish on his behalf. Allegedly, A.B. fraudulently appropriated bank plastic card details and Internet banking SMS passwords from the parishioners in order to transfer the cash abroad, allowing him to illegally access their accounts and misappropriate amounts of money.
The investigation also found that A.B. transacted and misappropriated funds from the deceived citizens through Facebook first to the online casino account and to his own bank accounts afterwards.
During the search of the detainee's apartment, the police found facts confirming the unauthorized access into the Facebook pages and bank accounts of the victims identified in various cases on his personal computer.
According to the investigation, due A. B.'s criminal actions, 10 citizens are affected at this stage, the financial damage has amounted to 100 thousand GEL. The number of victims may increase to 30, as investigative activities are underway which may increase the amount of damage to 300,000 GEL.
The investigation is underway under Article 2861, Part II, Sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia, which stipulates unauthorized access to the computer system resulting in a significant financial damage.