შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურასთან ერთად, ქუთაისში ჩატარებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე 3 პირი - 1996 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი თ.ჩ., 1983 წელს დაბადებული ა.მ. და 1977 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი, ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი დ.ს. დააკავეს.
მათ ბრალად ედებათ „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „ქურდულ შეკრებაში“ მონაწილეობა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა თ.ჩ.-მ შემთხვევით გაიგო თავისი ნაცნობის, ქუთაისში მდებარე ერთ-ერთი კაფე-ბარის ყოფილი მეწილისა და ამავე ობიექტის ახლანდელი მფლობელის ფინანსური დავის შესახებ. მან, თანამზრახველებთან ერთად, თვითნებურად, საკუთარი სარგებლის მიღების მიზნით გადაწყვიტა აღნიშნულ დავაში ჩარევა. ბრალდებულებმა „ქურდული სამყაროს“ მიერ დადგენილი წესების მიხედვით მოაწყვეს „ქურდული გარჩევა“. ფინანსური დავის ქურდული წესით გარჩევის შედეგად, ბარის მეპატრონეს ყოფილი ბიზნესპარტნიორისთვის და „ქურდული სამყაროს“ წევრების სასარგებლოდ გარკვეული თანხის გადახდა დააკისრეს.
სამართალდამცველებმა, თ.ჩ., ა.მ. და დ.ს. ბრალდებულის სახით მას შემდეგ დააკავეს, რაც ბარის მეპატრონემ მათ მოთხოვნილი თანხა გადაუხადა.
პოლიციამ, დაკავებულების საცხოვრებელ სახლებში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა მეშვეობითაც ბრალდებულები ერთმანეთს და მათთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ სხვა პირებს უკავშირდებოდნენ.

The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department along with Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs and in cooperation with the Prosecutor's Office of Western Georgia, detained three persons: previously convicted T.Ch. (DoB 1996), A.M. (DoB 1983) and several times convicted in past and currently on probation D.S. (DoB 1977).
The mentioned persons are accused of membership of the "thieves 'world" and participating in the "thieves' gathering".
The investigation established that the accused T.Ch. accidentally heard about the financial dispute between his acquaintance - the former shareholder of one of the cafe-bars in Kutaisi and the current owner of the same facility. The detainee, together with his accomplices, decided to get involved in the dispute for his own benefit. The defendants organized the so called "criminal skirmish" according to the rules established by the "thieves' world". As a result of the “criminal skirmish” the bar owner was forced to pay a certain amount of cash in favor of the former business partner and members of the "thieves' world".
As a result of the search activities held in detainees’ places of residence, police seized computer technic and mobile phones, applied to communicate with each other and others involved in the case.
Investigation is in progress on the fact of membership in the "thieves 'world" and participation in the" criminal gathering" under Article 2231, Part I and Article 2232 of the Criminal Code of Georgia.