შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად სამი პირი: 1971 წელს დაბადებული მ.რ., 1968 წელს დაბადებული ლ.ა და 1973 წელს დაბადებული კ.დ. „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ე.წ. კრიმინალური ავტორიტეტები და „ქურდული სამყაროს“ წევრები - ლ.ა., კ.დ. და მ.რ. თბილისში, ავტოსადგურ „ოკრიბას“ მიმდებარე ტერიტორიაზე თვითდასაქმებულ მოქალაქეებს, რომლებიც საკუთარი ავტომობილებით მგზავრთა გადაყვანას ახდენდნენ, ფიზიკური ანგარიშსწორების მუქარითა და „ქურდული გარჩევის“ გზით, ყოველთვიურად გარკვეულ თანხას სძალავდნენ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის და გამოძალვის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 181-ე მუხლის მე-2-ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained three persons: M.R. (DoB 1971) L.A. (DoB 1968) and K.D. (DoB 1973) for membership of the “Thieves World” and extortion committed in group.
Investigation established that members of the “Thieves World” and the so called criminal authorities – L.A. K.D. and M.R. extorted cash each month under the threats of physical retaliation and by means of criminal skirmishes from self-employed citizens transporting passengers with their own vehicles from Okriba station.
Investigation on the fact of membership of the “Thieves World” and extortion committed in groupis in progress under the articles 223, I part and 181, II part, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia.