საქართველოს პარლამენტმა მე-3 მოსმენით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული „ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონის და სხვა თანმდევი ცვლილებების პროექტი დღეს მიიღო.
მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად იქმნება დამატებითი მექანიზმები ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის ეფექტიანობის ასამაღლებლად. კანონის თანახმად, შემაკავებელი ორდერის გამოცემასთან ერთად, შესაძლებელი იქნება მოძალადის მიმართ დაწესდეს ელექტრონული ზედამხედველობა, თუ სახეზეა ძალადობის განმეორების რეალური საფრთხე. ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესებისას მხედველობაში იქნება მიღებული, მოძალადის მიერ წარსულში ძალადობრივი დანაშაულის ჩადენის ფაქტი, ძალადობის განხორციელებისას ცივი/ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების ფაქტი და სხვა გარემოებები.
ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შემთხვევაში მოძალადეს სხეულზე ელექტრონული სამაჯური დაუმაგრდება. აღნიშნულის შედეგად მოძალადის მიერ მსხვერპლთან/მსხვერპლის სახლთან, მის სამსახურთან და სხვა ტერიტორიასთან მიახლოების რეალურ დროში კონტროლი მოხდება.
ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების საკითხი დაექვემდებარება სასამართლო კონტროლს. პოლიციის მიერ შედგენილი ოქმი გამოცემიდან 24 საათის განმავლობაში დასამტკიცებლად სასამართლოს წარედგინება.
მოძალადის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შესრულება სავალდებულოა. მოძალადის მიერ ელექტრონული ზედამხედველობისათვის თავის არიდება სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ პასუხისმგებლობას გამოიწვევს.
ამასთან, საკანონმდებლო პაკეტი ითვალისწინებს სხვა მნიშვნელოვან ცვლილებებსაც. ოჯახში ძალადობის მსხვერპლის ინტერესების გათვალისწინებით დამცავი ორდერის მოქმედების ვადა იზრდება 9 თვემდე, ნაცვლად 6 თვისა. ფართოვდება ოჯახის წევრის დეფინიცია, ოჯახის წევრის ჩამონათვალს ემატება წარსულში არარეგისტრირებულ ქორწინებაში მყოფი პირი, მხარდაჭერის მიმღები, მეურვეობასა და მზრუნველობაში მყოფი პირი.
საკანონმდებლო პაკეტი ძალაში შედის 2020 წლის 1 სექტემბერს. აღნიშნული ცვლილებები ხელს შეუწყობს ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის განმეორების თავიდან აცილებას და მსხვერპლთა ეფექტიან დაცვას.
კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ ოჯახში ძალადობისა და ოჯახური დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს და სამინისტროს მხრიდან ეტაპობრივად ამ მიმართულებით არაერთი ქმედითი ნაბიჯი იქნება გადადგმული.

Today, the Parliament of Georgia adopted draft law on “Violence against Women and/or Prevention of Domestic Violence, Protection and Assistance to the Victims of Violence” and other subsequent amendments in the third reading, elaborated by the Ministry of Internal Affairs.
Adopted legislative changes create additional mechanisms to increase the effectiveness of protection for victims of domestic violence and violence against women. According to the law, in parallel with issuing restraining order, it will be possible to impose electronic surveillance on the abuser in case if there is a real threat of recurrence of violence. In the process of imposing an electronic surveillance, the criminal record of the abuser, including facts of committing violent crimes with involvement of cold steel and firearms and other circumstances will be considered.
In case of imposing electronic surveillance, an electronic bracelet will be attached to the body of the abuser. As a result, the abuser will be monitored in real-time to prevent him/her from approaching the victim's place of residence, office or other area.
The issue of establishing electronic surveillance against the abuser will be subject to judicial control. The protocol issued by the police will be submitted to the court for approval within 24 hours of its publication.
Fulfillment of obligations imposed against the abuser is mandatory. Evading the electronic surveillance from the side of the abuser will be subject to criminal responsibility.
In addition, the legislative package provides for other important changes as well. Taking into account the interests of the victim of domestic violence, the validity of the protective order is increased up to 9 months, instead of six. The definition of a family member will also be expanded, adding persons being in unregistered marriage in the past to the list of a family members as well as recipient of support or a person under custody.
The legislative package will enter into force on September 1, 2020. The aforementioned changes will help prevent the recurrence of violence against women, domestic violence and provide effective protection mechanism for the victims.
Ministry of Internal Affairs reiterates that the fight against domestic violence and domestic crime is one of the major priorities of the Agency. Ministry of Internal Affairs will gradually take a number of effective steps in this direction.