შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსის - გიორგი ლილუაშვილის ბრიფინგი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, თბილისში ჩატარებული კომპლექსური სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით 4 პირი დააკავეს.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებული არიან: 1988 წელს დაბადებული ლ.გ., 1991 წელს დაბადებული გ.დ., 1986 წელს დაბადებული ა.დ. და 1977 წელს დაბადებული გ.მ.
გ.მ.-ს ბრალი ედება „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვაში, ხოლო ლ.გ.-ს, ა.დ.-ს და გ.დ.-ს - „ქურდული სამყაროს“ წევრობაში.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ერთ-ერთმა დაკავებულმა ფინანსური დავის გადაწყვეტის მიზნით მიმართა „ქურდული სამყაროს“ წევრებს, რომლებმაც არსებულ დავაში საზღვარგარეთ მყოფი ქართველი „კანონიერი ქურდი“ - თ.ჭ. ჩართეს. ,,ქურდული სამყაროს“ წევრებს შორის შედგა სატელეფონო ქურდული გარჩევა, რომლის შედეგადაც, დავა გ.მ.-ს სასარგებლოდ გადაწყდა და მოდავე მხარეს 4500 ლარის და 6300 აშშ დოლარის ერთი თვის ვადაში გადახდა დაეკისრა.
„ქურდული სამყაროს“ წევრების მხრიდან სისტემატური ზეწოლის შედეგად, აღნიშნულ პირს დაკისრებული თანხის ნაწილი - 4500 ლარი და 1800 აშშ დოლარი გამოსძალეს.
პოლიციამ, ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მცხოვრებ ქართველ „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა-მუხლით მიმდინარეობს.

Briefing of the head of the Main Division for the Fight against Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs – Giorgi Liluashvili
Officers of the Ministry of Internal Affairs along with General Prosecutor’s Office, as a result of complex special operative activities detained 4 individuals for membership of the “Thieves World” and contacting members of the “Thieves World”.
Based on the relevant Court decision, officers of the Central Criminal Police Department detained: previously convicted L.G. (DoB 1988) previously convicted G.D. (DoB 1991) previously convicted G.D. (DoB 1986) and also previously convicted G.M. (DoB 1977).
G.M. is accused of contacting members of the “Thieves World” while L.G. A.D. and G.D. are accused of the membership of the “Thieves World”.
Investigation established that one of the detainees, in order to solve the financial disagreement, contacted members of the “Thieves World” and involved Georgian “Thief in Law” –T.Tch. “Thieves in Law” held the criminal skirmish as a result of which the dispute was solved in favor of G.M. and therefore opposing side was obliged to pay 45.00 Gel and 6300 US dollars within a month period.
As a result of the constant pressure exercised from the side of the members of the “Thieves World” the obliged side was forced to pay part of the mentioned sum- 4500 GEL and 1800 US dollars.
As a result of the search activities the law enforcers seized computer technic and mobile phones used for communicating with each other and “Thieves in Law” residing outside Georgia.
Investigation is in progress on the fact of membership of the “Thieves World” and contacting members of the “Thieves World”, article 2231 I part, and article 2234 envisaged by the Criminal Code of Georgia.