საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება მცხეთის ცენტრალურ მოედანზე, ხვალ, 11:00 საათზე დაიწყება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის მიერ წარმოდგენილი იქნება საინფორმაციო და საგამოფენო სტენდები, ასევე, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, სასაზღვრო პოლიციის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სპეცტექნიკა, აღჭურვილობა და სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი.
მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების მიერ წარმოდგენილ სხვადასხვა საინფორმაციო ზონაში გაეცნონ უწყების მიერ ევროინტეგრაციის მიმართულებით, ევროპული სტანდარტების შესაბამისად გადადგმულ ნაბიჯებს და წარმატებულ რეფორმებს.
სტუმრებს საგამოფენო სივრცის მთავარ შესასვლელთან დახვდებათ საპატრულო პოლიციის სასაზღვრო-საიმიგრაციო კონტროლის იმიტირებული პუნქტი, სადაც ისინი გაივლიან „სასაზღვრო კონტროლს“, მიიღებენ საინფორმაციო რუკას, თუ რომელ ზონებს უნდა ეწვიონ.
ქალაქ მცხეთაში, ღონისძიებაზე მისულ მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ, „სიცოცხლის ზარის“ სტენდთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ში შემოსულ რეალურ ზარებს მოუსმინონ. ასევე, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით დანერგილ "112"-ის სერვისებს გაეცნონ.
ცენტრალურ საგამოფენო სივრცეში სტუმრები დაათვალიერებენ სტენდებს, სადაც განთავსებული იქნება ქართულ-ევროპული ურთიერთობების და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიის ამსახველი მასალები.
ბავშვებისთვის არაერთი თემატური საინფორმაციო-შემეცნებითი აქტივობაა დაგეგმილი, ასევე მოწყობილი იქნება გასართობი სივრცეები:
➢ მომსახურების სააგენტო პატარა დამთვალიერებლებს იმიტირებულ ქალაქში უმასპინძლებს და ველოსიპედის მართვის მოწმობის ასაღებად სახალისო გამოცდის ჩაბარებას შესთავაზებს;
➢ საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის მიერ მოწყობილი იქნება იმიტირებული შემთხვევის ადგილი, ასევე, ბავშვები შეძლებენ დეტალურად გაეცნონ, თუ როგორ ხდება თითის ანაბეჭდების აღება;
➢ სასაზღვრო პოლიციის მიერ წარმოდგენილი იქნება სანაპირო დაცვის მცურავი საშუალების - გემის 2D მაკეტი;
➢ დაცვის პოლიცია პატარა სტუმრებისთვის მოაწყობს იმიტირებულ დაცულ სახლს და მათ სხვადასხვა სახალისო შემეცნებით აქტივობას შესთავაზებს;
➢ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური წარმოადგენს საინფორმაციო-შემეცნებით შოუს, მეხანძრე-მაშველების მონაწილეობით;
➢ საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი - „112“ მოზარდებს თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, სპეციალურად მათთვის შექმნილ კომპიუტერულ თამაშებში მონაწილეობას სთავაზობს, საიდანაც შეიტყობენ, თუ როგორ უნდა მოიქცნენ გადაუდებელ შემთხვევებში. გამარჯვებულ ბავშვებს სპეციალური პრიზები გადაეცემათ.

The solemn event dedicated to the Independence Day of Georgia will start tomorrow at 11:00 on the central square of Mtskheta.
Information and exhibition banners will be presented by various departments of the Ministry of Internal Affairs, as well as special equipment of the Patrol Police Department, the Emergency Situations Management Service, the Border Police and the Special Tasks Department as well as Border Police helicopter.
Citizens will be able to get familiarized with the steps taken by the agency in the direction of European integration, in accordance with European standards and successful reforms in the various information zones presented by the units of the Ministry of Internal Affairs.
Visitors will be met at the main entrance of the exhibition space by a simulated border-immigration control point of the patrol police, where they will undergo "border control" procedures, receive an information map of which zones they should visit.
The citizens in Mtskheta, who came to the event, will have the opportunity to listen to the real calls received at the Emergency Response Center "112" at the "Call of Life" stand. Also, get acquainted with the introduced services of "112" using modern technologies.
In the central exhibition space, the guests will see the stands, where materials reflecting the Georgian-European relations and the history of independent of Georgia will be placed.
A number of thematic information-cognitive activities are planned for children, and following entertainment spaces for them:
➢ Service agency will host small visitors in a mock city and offer them a fun test to get a bicycle driver's license;
➢Forensic-Criminalistics department will arrange a simulated scene; children will be able to learn in detail how to take fingerprints;
➢ Emergency Response Center "112" offers teenagers to participate in computer games created specially for them, using modern technologies, from which they will learn how to behave in an emergency. The winners will be awarded with special prizes.