სოფელ შინდისში, გმირთა მემორიალთან, დაღუპულთა ოჯახის წევრებიც იმყოფებოდნენ. ვახტანგ გომელაურმა დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო და მათ ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა.
შინდისის ბრძოლიდან 12 წელი გავიდა. 2008 წლის 11 აგვისტოს რუსულ სამხედრო ნაწილთან შეტაკების დროს 17 ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა.
"უმძიმესი იყო საქართველოსთვის 2008 წლის აგვისტო. დაიღუპნენ ჩვენი მეგობრები, ჩვენი ძმები, ჩვენი შვილები. ახლა მშობლები დგანან მემორიალთან და სიტყვებიც კი არ მყოფნის - რა ვუთხრა, რით ვანუგეშო ეს ადამიანები? ძალიან მძიმეა, ძალიან რთულია მათთვის, ყველა ქართველისთვის და მე ვფიქრობ, ამ გმირების სახელებსა და ისტორიებზე უნდა იზრდებოდნენ მომავალი თაობები, ჩვენი შვილები, ყველა. ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ აღარ განმეორდეს ის დიდი უბედურება, რაც დაგვატყდა 2008 წელს", - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა.

Family members of the deceased also visited the Heroes Memorial in the village of Shindisi. Vakhtang Gomelauri honored the memory of the fallen heroes and expressed his condolences to their family members.
12 years have passed since the Shindisi battle. On August 11, 2008, 17 Georgian soldiers were killed in a clash with a Russian military unit.
“August of 2008 was the most difficult period for Georgia. We suffered the loss of our friends, brothers and children. Today their parents are standing at their memorial and I can’t even find proper words to condole them. It’s very hard and difficult for them, just like for any other Georgian and I think that these heroes should be the example for the future generations, our children, everyone. We have to do our best to prevent such grave tragedy that we suffered in 2008”- stated Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri.