შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური საქართველოში ოფიციალური სამუშაო ვიზიტით მყოფ მიგრაციის საკითხებში გერმანიის ფედერალური მთავრობის სპეციალურ რწმუნებულს - იოახიმ შტამპს შეხვდა.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა ისაუბრეს გერმანიასა და საქართველოს შორის არსებული თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და შრომითი მიგრაციის სფეროში თანამშრომლობის გაფართოებაზე.
ვახტანგ გომელაურმა ასევე ისაუბრა გერმანიის მიერ საქართველოს უსაფრთხო წარმოშობის ქვეყნად აღიარების საკითხზე და აღნიშნა, რომ გერმანიის მთავრობის მხრიდან მიღებული ეს გადაწყვეტილება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველო არის დემოკრატიული ქვეყანა, რომლის სახელმწიფო ორგანოები უზრუნველყოფენ ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვას.
თავის მხრივ მიგრაციის საკითხებში გერმანიის ფედერალური მთავრობის სპეციალურმა წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული თანამშრომლობა და არსებული პარტნიორული ურთიერთობების კიდევ უფრო გაფართოების მზაობა გამოხატა.
შეხვედრის დასასრულს, იოახიმ შტამპმა მადლობა გადაუხადა ქართულ მხარეს მასპინძლობისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ ერთობლივი ძალისხმევით მხარეები არაერთი წარმატების მიღწევას შეძლებენ.

The Minister of Internal affairs, Vakhtang Gomelauri held the meeting with the Special Representative of the Federal Government of the Republic of Germany for Migration Agreements - Joachim Stamp, paying an official visit to Georgia.
Whithin the scope of the meeting the parties discussed the importance of existing cooperation between Georgia and the Federal Republic of Germany. Special emphasis was made to the enhancement of in the field of fight against illegal migration, as well as labour migration.
Vakhtang Gomelauri underscored the importance of Federal Republic of Germany's decision to include Georgia in the list of safe countries of origin. He noted that the decision of the German Government serves as a validation of Georgia's democratic governance and attests to the effective protection of human rights by the state institutions of Georgia.
The Special Representative of the Federal Government of the Republic of Germany for Migration Agreements positively assessed the successful law enforcement cooperation between two countries and expressed readiness to expand existing collaborative relations in different directions.
At the end of the meeting Joachim Stamp thanked the Georgian side for hospitality and expressed hope that through joint efforts the parties will fortify successful future cooperation.