საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ახალ ხელმძღვანელთან - დიმიტრიოს კარაბალისთან გაცნობითი სახის შეხვედრა გამართა. ვახტანგ გომელაურმა დიმიტრიოს კარაბალისს თანამდებობაზე დანიშვნა მიულოცა და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის საქმიანობის განსაკუთრებულ როლზე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედ ერთადერთ ქმედით საერთაშორისო მექანიზმს წარმოადგენს. შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარედ მცხოვრები მოქალაქეების უკანონო დაკავებების საკითხი განიხილეს.
ვახტანგ გომელაურმა ხაზი გაუსვა საქართველოში რუსეთის ფედერაციის მიერ განხორციელებული უკანონო „ბორდერიზაციის“ პროცესის ფონზე ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხებზე შეთანხმდნენ.

The Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri, held an introductory meeting with the new Head of the EU Monitoring Mission, Dimitrios Karabalis. Vakhtang Gomelauri congratulated Dimitrios Karabalis on his appointment and wished him success in his future endeavours.
The Minister of Internal Affairs emphasized the significant role of the EUMM on the territory adjacent to the occupation line, which represents the only effective international mechanism operating on the territory of Georgia. Within the framework of the meeting, the parties discussed the issue of illegal detentions of citizens living in the vicinity of the occupied territories.
Vakhtang Gomelauri highlighted the importance of the EU support, considering the illegal "borderisation" process carried out by the Russian Federation in Georgia.
At the end of the meeting, the parties discussed prospects for deepening cooperation and the issues of future cooperation have been agreed.