შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამოცანაა მართლწესრიგის დაცვა და არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფა. უწყების თითოეული თანამშრომელი უდიდესი პასუხისმგებლობით ეკიდება აღნიშნულ ამოცანას და მყისიერ სამართლებრივ რეაგირებას ახდენს თითოეულ ინციდენტზე.
ჩვენ არ დავუშვებთ საარჩევნო პროცესის ძალადობივი სცენარით განვითარებას და მკაცრ რეაგირებას მოვახდენთ ნებისმიერი სამართალდარღვევის ფაქტზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა საქართველოს გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, მიმდინარე წლის 27 სექტემბერს, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნახიდურში და 29 სექტემბერს მარნეულში მომხდარი ძალადობის ფაქტებზე 4 პირი დააკავეს.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე 29 სექტემბერს მარნეულში მომხდარი ძალადობის ფაქტზე დაკავებულია 1987 წელს დაბადებული პოლიტიკური პარტია „ქართული ოცნების“ აქტივისტი და 1977 წელს დაბადებული შპს მარნეულის მუნიციპალიტეტის ავტოპარკის ხელმძღვანელი, რომლებმაც იძალადეს პარტია ნაციონალური მოძრაობის აქტივისტებზე და ფიზიკური დაზიანებები მიაყენეს მათ.
ასევე, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე 27 სექტემბერს ბოლნისის რაიონის სოფელ ნახიდურში პოლიტიკური პარტია "ქართული ოცნების" მხარდამჭერების მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტზე დაკავებულია 1986 წელს დაბადებული "ნაციონალური მოძრაობის" აქტივისტი, რომელმაც ბლაგვი საგნის გამოყენებით ჯანმრთელობის დაზიანება მიაყენა პარტია ქართული ოცნების მხარდამჭერებს.
საარჩევნო კომისიის განთავსების ადგილას განხორციელებული ძალადობის ფაქტზე, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ასევე, დაკავებულია 1989 წელს დაბადებული პოლიტიკური პარტია "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, რომელმაც საარჩევნო კომისიის თანამშრომელს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
ბრალდებულების მიერ ჩადენილი დანაშაული 2 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
საპარლამენტო არჩევნების მთელი ქვეყნის მასშტაბით უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარების მიზნით, გამოვთქვამთ მზაობას ვითანამშრომლოთ ყველა დაინტერესებულ უწყებასთან, მათ შორის, სახალხო დამცველთან, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, რაც ხელს შეუწყობს საარჩევნო პროცესში დემოკრატიის მაღალი ხარისხის დაცვას.
მოვუწოდებთ როგორც პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებს, ასევე მათ მხარდამჭერებს, თავი შეიკავონ ძალადობრივი ქმედებებისგან, რათა უზრუნველყოფილ იქნეს მშვიდ, დემოკრატიულ და უსაფრთხო გარემოში არჩევნების ჩატარება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, თითოეული სამართალდამრღვევი პასუხს აგებს კანონის მთელი სიმკაცრით, პოლიტიკური კუთვნილების მიუხედავად.

The task of the Ministry of Internal Affairs is to maintain rule of law and ensure that elections are held in free, democratic and secure environment. Each employee of the agency attaches significant responsibility to fulfilling of this task and makes rapid response to every single incident.
The Ministry will not allow the election process to develop in a violent scenario and make tough response on the fact of each violation.
The officers of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with the General Prosecutor’s Office, arrested 4 persons in connection with the cases of violence, that took place on September 27, in Nakhiduri village, Bolnisi municipality and Marneuli on September 29 of the recent year.
Based on the decision of the Judge, in connection with the fact of violence that took place in Marneuli on September 29, the activist (born in 1987) of “Georgian Dream” political party and head of LTD “Marneuli Auto Park” of Marneuli municipality (born in 1977) have been detained, who subjected “United National Movement” activists to violence and physically assaulted them.
The “United National Movement” activist (born in 1986) has also been detained based on the decision of the Judge, for violence exercised against “Georgian Dream” activists in Nakhiduri village, Bolnisi municipality. The mentioned person inflicted health damage with a blunt object to the supporters of “Georgian Dream” political party.
On the basis of the relevant arrest warrant issued by the Judge, Member of the “United National Movement” (born in 1989) was also detained on the fact of violence that took place inside the building where election commission is stationed, during the incident detainee physically assaulted member of the election commission.
The crime committed by detainees envisages up to 2 years of imprisonment.
Ministry of Internal Affairs would like to express its readiness to cooperate with all interested agencies, including the Public Defender, non-governmental and international organizations, aiming to ensure conduction of Parliamentary Elections in secure and free environment throughout the country, which will contribute to maintaining high level of democracy in the electoral process.
Ministry of Internal Affairs would like to call on political party representatives and their supporters to refrain from violent actions to ensure that elections are held in a peaceful, democratic and secure environment. Otherwise, each offender will be faced to criminal liability regardless of their political affiliations.