შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, მონაწილეობა მიიღო ბრიუსელში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში „გლობალური ალიანსი მიგრანტთა უკანონო გადაყვანის წინააღმდეგ ბრძოლა“. საერთაშორისო კონფერენცია ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა გახსნა, რომელმაც მთავრობებს მიგრანტთა უკანონო გადაყვანის პრევენციისკენ მიმართული ძალისხმევისა და აღნიშნული გამოწვევის საპასუხო ზომების გაძლიერებისკენ მოუწოდა.
ალექსანდრე დარახველიძემ თავის სიტყვაში ხაზი გაუსვა ევროატლანტიკური ინტეგრაციის, როგორც საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტის მნიშვნელობას. მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა ევროკომისიას საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით გაცემული რეკომენდაციისთვის და კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს მთავრობისა და კომპეტენციის ფარგლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მზაობა შეასრულოს ევროკავშირის მიერ გაცემული რეკომენდაციები.
მინისტრის მოადგილემ გამოსვლის ფარგლებში აღნიშნა, რომ უკანონო მიგრაცია მსოფლიოსთვის ერთ-ერთ სწრაფად მზარდ გამოწვევას წარმოადგენს. მინისტრის მოადგილემ მიმოიხილა საქართველოს მიერ უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ გატარებული ისეთი საპასუხო ქმედებები, როგორიცაა განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებები, პოლიციის ატაშეების ქსელის ეფექტიანი საქმიანობა, Frontex-თან და Europol-თან არსებული ნაყოფიერი თანამშრომლობა და ევროკავშირთან რეადმისიის შეთანხმების ეფექტიანი განხორციელება.
ალექსანდრე დარახველიძემ ხაზი გაუსვა სამინისტროს მზაობას, კიდევ უფრო გააძლიეროს პარტნიორებთან სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობა უკანონო მიგრაციისა და მიგრანტთა უკანონოდ გადაყვანის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით.

The Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze participated in the International Conference on a Global Alliance to Counter Migrant Smuggling held in Brussels. Opening remarks on the conference were delivered by the President of the European Commission - Ursula von der Leyen who called upon Governments to strengthen efforts on prevention of migrant smuggling and enhance the response to counter the aforementioned challenge.
Aleksandre Darakhvelidze highlighted the significance of Euro-Atlantic integration as one of the key priorities for the Government of Georgia. The Deputy Minister extended gratitude towards the European Commission for issuing the recommendation to grant the candidate status to Georgia and reaffirmed the efforts of Government of Georgia and, in its competence, the Ministry of Internal Affairs, to fulfill the recommendations of the European Union.
Within his speech, Deputy Minister noted that irregular migration constitutes one of the fastest-growing challenge for countries worldwide. The Deputy Minister overviewed the implemented responsive measures in combating the irregular migration undertaken by Georgia, such as legislative amendments, effective work of the network of Police Attaches, fruitful cooperation with Europol and Frontex, as well as effective implementation of Readmission Agreement with the EU.
Aleksandre Darakhvelidze underlined the Ministry’s readiness to further strengthen the law-enforcement cooperation with partners, to fight against irregular migration and migrant smuggling.