შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ ადამიანის უფლებათა საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს - სტავროს ლამბრინიდის შეხვდა.
შეხვედრაზე ნინო ჯავახაძემ ვრცლად ისაუბრა ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკაზე, ამ მიმართულებით განხორციელებულ და დაგეგმილ აქტივობებზე, რომლებიც უზრუნველყოფს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხების პოზიტიურ განვითარებას, როგორიცაა: ოჯახში ძალადობა, ქალთა მიმართ ძალადობა, დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილი დანაშაული და არასრულწლოვნების მართლმსაჯულება.
სტავროს ლამბრინიდისი მიმდინარე წლის 12 მაისს ღამის კლუბებში განხორციელებული ღონისძიებებითა და 17 მაისთან დაკავშირებით სამინისტროს გეგმებით დაინტერესდა. ნინო ჯავახაძემ სტუმარს დეტალურად გააცნო 12 მაისს კლუბებში - „ბასიანსა“ და „გალერიში“ ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებები და მათი შედეგები, ასევე, პოლიციის შესვლამდე უშუალოდ კლუბებში არსებული ვითარება და განხორციელებული საპოლიციო მოქმედებები.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ 17 მაისს დაგეგმილ მანიფესტაციებთან დაკავშირებით სამინისტროს ხელთ არსებულ ინფორმაციაზეც ისაუბრა და კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სრული მზადყოფნა და ნება, რათა უზრუნველყოფილ იქნას შეკრებისა და აზრის გამოხატვის უფლების მშვიდობიან გარემოში განხორციელება.
სტავროს ლამბრინიდისი საქართველოში პირველად იმყოფება. ორდღიანი ვიზიტის ფარგლებში, ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი უკვე შეხვდა არასამთავრობო სექტორის, სახალხო დამცველის ოფისის და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს.

The Deputy Minister of Internal Affairs Nino Javakhadze met with the European Union’s Special Representative for Human Rights Stavros Lambrinidis during his official visit to Georgia.
At the meeting Nino Javakhadze thoroughly discussed the Ministry’s policy in relations with human rights protection, addressed the past and planned activities in this direction which will unsure positive development of the following areas: domestic violence, violence against women, crimes committed on the ground of discrimination and juvenile justice.
Stavros Lambridinis was interested in the events which occurred on May 12 in the night clubs and the Ministry’s plans pertaining May 17. Nino Javakhadze provided the guest with comprehensive information regarding investigative activities which took place on May 12 in the clubs “Basiani” and “Gallery” and their results, as well as the situation in the clubs before the police entry and performed police actions.
The Deputy Minister of Internal Affairs discussed the information available at the Ministry regarding the scheduled manifestation on May 17 and once again emphasized the full readiness and willingness of the Ministry to ensure freedom to assemble and expression of opinion in the peaceful environment.
It is the first official visit to Georgia by Stavros Lambridinis. During the two-day visit, the EU Special Representative already held meetings with the representatives of the non-governmental sector, the Public Defender’s Office and the representatives of the executive branch of Georgia.