შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო ევროპის საბჭოს პროექტის - „დისკრიმინაციის, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოში“ - მმართველი კომიტეტის მეშვიდე შეხვედრაში.
შეხვედრის მონაწილეებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სხვა პარტნიორი უწყებების მიერ პროექტის ფარგლებში, ბოლო 6 თვის განმავლობაში განხორციელებული აქტივობები და მიღწეული შედეგები განიხილეს.
მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა, განსაკუთრებით ბოლო წლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის პოლიტიკის დონეზე იქცა პრიორიტეტულ მიმართულებად, რაზეც მეტყველებს სამინისტროს მიერ განხორციელებული არაერთი აქტივობა.
ალექსანდრე დარახველიძემ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სწავლებების საკითხზე. მან აღნიშნა, რომ ევროპის საბჭოსთან თანამშრომლობით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში სამართალდამცველთა გადამზადების პროცესი შეუქცევადია - არაერთი ტრენინგი და სწავლება ჩატარდა ტერიტორიული და სტრუქტურული ერთეულების რიგით და მენეჯერულ პოზიციაზე მყოფი პირებისათვის. შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის თქმით, კასკადური გადამზადების პროცესი დღესაც აქტიურად მიმდინარეობს. მან ასევე ისაუბრა მიმდინარე წელს ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით განხორციელებულ პროექტებზე, მნიშვნელოვანი აქტივობები და მიღწეული შედეგები შეაჯამა.
ალექსანდრე დარახველიძემ მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის პროცესში სამინისტროსთვის აღმოჩენილი მხარდაჭერისთვის.
აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სხვა პარტნიორ უწყებებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობით, 2018 წლიდან ხორციელდება. პროექტის მიზანია ანტიდისკრიმინაციის, სიძულვილის ენისა და სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების შესახებ გამოცდილების გაზიარება, ცნობიერების ამაღლება და საქართველოს კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია ევროპის სტანდარტებთან.

Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre Darakhvelidze attended the 7th Steering Committee of the Council of Europe Project – “Fight against Discrimination, Hate Crimes and Hate Speech in Georgia”.
The participants discussed activities implemented and results achieved by the Ministry of Internal Affairs and other partner institutions during the last 6 months.
Deputy Minister highlighted that, especially in recent years, the fight against crimes committed on grounds of intolerance with discrimination basis has become a priority for the Ministry of Internal Affairs at the policy level, which is evidenced by the activities implemented by the Ministry.
Aleksandre Darakhvelidze stressed the importance of trainings. He noted that in cooperation with the Council of Europe, the process of training law enforcement officers in the Ministry of Internal Affairs is irreversible – numerous trainings and studies were conducted for the officers holding ordinary and managerial positions in territorial and structural units. As he mentioned, the process of training cycle is actively pursued. He also spoke about the projects implemented with the support of Council of Europe and summarized a number of important activities and results.
Deputy Minister expressed gratitude to the Council of Europe for the support to the Ministry in fight against crimes committed on grounds of intolerance with discrimination basis.
At the end of the meeting, the parties expressed readiness to continue future cooperation in this direction.
The project has been carried out in close coordination with the Ministry of Internal Affairs and other partner institutions since 2018. It aims at sharing experience on anti-discrimination, hate speech and hate crimes, raising awareness and harmonizing Georgian legislation with European standards.