საქართველოს პრეზიდენტმა გუდაურის ტრაგედიის დროს დაღუპული მფრინავები, მაშველები და ექიმები მედლით - "სამოქალაქო თავდადებისათვის" დააჯილდოვა.
ორბელიანების სასახლეში გამართულ დაჯილდოების ცერემონიალს შინაგან საქმეთა მინისტრი - ვახტანგ გომელაური, ჯანდაცვის მინისტრი - ზურაბ აზარაშვილი, ტრაგიკულად დაღუპული მფრინავების, მაშველებისა და ექიმების ოჯახის წევრები დაესწრნენ.
„პირველ რიგში, მინდა მივესალმო დაღუპული გმირების ოჯახებს, ვიზიარებ თქვენს მწუხარებას, ეს არის არა მხოლოდ თქვენი, არამედ ეს არის ქვეყნის მწუხარება.
მინდა მივესალმო შს მინისტრს, ჯანდაცვის მინისტრს და პატივცემულ საზოგადოებას.
ჩვენ აქ ვართ შეკრებილნი იმისთვის, რომ პატივი მივაგოთ გმირებს. თავდადება ამას ჰქვია, როცა ბოლომდე გაწირავ თავს იმისთვის, რომ გადაარჩინო სხვა. ეს, ალბათ, არის უმაღლესი ღირსება ადამიანის, როცა შეგიძლია სხვისი სიცოცხლისთვის თავი გაწირო. ჩვენ ეს არასოდეს უნდა დავივიწყოთ“, - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
პრეზიდენტის სასახლეში გამართულ ცერემონიალზე შინაგან საქმეთა მინისტრმა მომხდარი ტრაგედიის გამო კიდევ ერთხელ გამოთქვა მწუხარება და გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს თანადგომა აღუთქვა.
ვახტანგ გომელაურმა საქართველოს პრეზიდენტს - სალომე ზურაბიშვილს მადლობა გადაუხადა გარდაცვლილი თანამშრომლების დაჯილდოებისთვის. მინისტრმა ასევე მადლობა გადაუხადა პრემიერ-მინისტრს - ირაკლი ღარიბაშვილს, უწმინდესსა და უნეტარესს - ილია II-ს, პატრიარქის თანამოსაყდრეს - მეუფე შიოს და სრულიად საპატრიარქოს თანადგომისთვის.
„ამ ოპერაციის დროს 8 ადამიანი დაიღუპა - 4 მფრინავი, 2 მაშველი და 2 ექიმი, რომლებიც ცდილობდნენ სხვისი სიცოცხლის გადარჩენას. ერთ-ერთი მორიგი ღონისძიება იყო, სამაშველო ოპერაცია, თუმცა, სამწუხაროდ, დიდი უბედურებით დამთავრდა. ჩვენ დავკარგეთ ჩვენი გმირები, პროფესიონალები.
მინდა კიდევ გავიმეორო, ჩვენ ყოველთვის თქვენ გვერდით ვიქნებით, თუ რამით შეიძლება, ცოტათი მაინც რომ შეგიმსუბუქოთ ეს დიდი ტკივილი. დღევანდელი ღონისძიებაც ზუსტად ამის გამოძახილია და მინდა დიდი მადლობა მოგახსენოთ, ქალბატონო პრეზიდენტო. ეს არის დიდი დაფასება ყველასთვის, მთლიანად შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის და მინდა მადლობა მოგახსენოთ ყველას სახელით. ასევე, მსურს მადლობა გადავუხადო ბატონ პრემიერ-მინისტრს გვერდში დგომისთვის, დაფასებისთვის. აგრეთვე, მინდა უღრმესი მადლობა ვუთხრა ჩვენს პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს გვერდში დგომისთვის, იმ ტკივილის გაზიარებისთვის, მეუფეებს, მეუფე შიოს და სრულიად საპატრიარქოს", - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის გადაწყვეტილებით, 29 ივლისს მომხდარი ტრაგედიის დროს დაღუპული ოთხი მფრინავი და ორი მაშველი დაჯილდოვდა სამინისტროს I ხარისხის მედლით - "განსაკუთრებული დამსახურებისათვის".
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, ტრაგიკულად დაღუპული მფრინავების, მაშველებისა და ექიმების ოჯახებმა, მატერიალური დახმარების სახით, 100 ათასი ლარი მიიღეს.

The President of Georgia awarded the pilots, rescuers and doctors who died during the Gudauri tragedy with a medal for "Civil Dedication".
Minister of Internal Affairs - Vakhtang Gomelauri, Minister of Health - Zurab Azarashvili, family members of deceased pilots, rescuers and doctors who died tragically, attended the awarding ceremony held in Orbeliani Palace.
"First of all, I would like to greet the families of the fallen heroes, I share your grief, it is not only your grief, it is shared by the whole country.
I would like to greet the Minister of Internal Affairs, the Minister of Health and the honorable guests.
We have gathered here to honor heroes. This is called self-sacrifice, when you sacrifice yourself to save someone else. This is probably the highest human virtue when you can sacrifice yourself for someone else's life. We should never forget this"- stated Salome Zurabishvili.
At the ceremony held in the presidential palace, the Minister of Internal Affairs once again expressed his deepest sorrow over the tragedy and made a promise to support the family members of the deceased.
Vakhtang Gomelauri expressed gratitude to the President of Georgia - Salome Zurabishvili for rewarding the deceased employees. The minister also thanked the Prime Minister - Irakli Garibashvili, His Holiness and Beatitude - Ilia II, the announced patriarchal “Locum Tenens” – Archbishop Shio and the entire Patriarchate for their support.
"During this operation, 8 people died - 4 pilots, 2 rescuers and 2 doctors who tried to save other people's lives. It was an ordinary rescue operation; however, unfortunately, it ended in an enormous disaster. We have lost our heroes, professionals.
I would like to stress once again, we will always be by your side as much as possible to ease this great pain. Today's event is the clear declaration for this, and I would like to express my sincere appreciation to you, Madam President. It is a great appreciation for everyone, the entire Ministry of Internal Affairs, and I want to thank you on behalf of everyone. Herewith, I would like to thank Mr. Prime Minister for his support and appreciation. I’m also grateful of our Patriarch, His Holiness and Beatitude - Ilia II, Archbishop Shio, other Archbishops and whole patriarchate for the support and sharing this pain,”- stated Vakhtang Gomelauri.
According to the decision of the Minister of Internal Affairs, four pilots and two rescuers who died during the tragedy that took place on July 29, were awarded with the first degree medals of the Ministry - "for special merits".
According to the decision of the Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili, the families of tragically deceased pilots, rescuers and doctors received 100 thousand GEL as material aid.