შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსთან, კოკა კაციტაძესთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე - შალვა ბედოიძე და მოადგილეები: ალექსანდრე დარახველიძე, იოსებ ჭელიძე და გიორგი ბუთხუზი, ასევე, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსის მოადგილეები: გიორგი კვარაცხელია და ნათია სონღულაშვილი.
ვახტანგ გომელაურმა სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ახალ ხელმძღვანელებს სამომავლო საქმიანობაში წარმატება უსურვა და ხაზი გაუსვა უწყებებს შორის კოორდინაციის მნიშვნელობას.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის არსებული თანამშრომლობა კიდევ უფრო განმტკიცდება.

The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri held an introductory meeting with the head of Special Investigation Service - Koka Katsitadze.
The meeting was attended by the First Deputy Minister of Internal Affairs - Shalva Bedoidze and other Deputies - Aleksandre Darakhvelidze, Ioseb Chelidze and Giorgi Butkhuzi, as well as the Deputy Heads of the Special Investigation Service - Giorgi Kvaratskhelia and Natia Songhulashvili.
Vakhtang Gomelauri wished the newly appointed leadership of Special Investigation Service success in their future endeavors and stressed the importance of coordination between the agencies.
The Minister of Internal Affairs expressed hope that the existing cooperation between the Special Investigation Service and the Ministry of Internal Affairs will be further enhanced.
At the end of the meeting, the parties expressed readiness for coordinated cooperation between the two agencies.