დღეს სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს კოორდინირებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების უწყებათშორისი კომისიის პირველი სამუშაო სხდომა გაიმართა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების უწყებათშორისი კომისია მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა. კომისიის ფუნქციონირების მთავარი დანიშნულებაა მოამზადოს შესაბამისი სამართლებრივი და კონცეპტუალური ბაზა, რომელიც უზრუნველყოფს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან უსაფრთხოებისა და საპოლიციო სტრუქტურების გამიჯვნას და მათზე დემოკრატიული კონტროლის მექანიზმების გაძლიერებას. დადგენილების პროექტის თანახმად, სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო კოორდინირებას გაუწევს და უხელმძღვანელებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების კომისიას, რომლის შემადგენლობაში შედიან აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვადასხვა ორგანოსა და პარლამენტის სხვადასხვა კომიტეტის წარმომადგენლები.
როგორც დღეს გამართულ უწყებათშორისი კომისიის სამუშაო სხდომაზე შეთანხმდნენ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმების განსახორციელებლად, კომისიის ეფექტიანი მუშაობისთვის საჭიროა უფრო აქტიურად ჩაერთონ ამ პროცესებში სამოქალაქო სექტორი, საერთაშორისო ორგანიზაციები, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, რაც კომისიის მუშაობას უფრო დემოკრატიულსა და გამჭვირვალეს გახდის.
აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ განცხადებით უკვე მიმართა სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს და გამოთქვა სურვილი, ჩაერთოს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმირების პროცესში.
დღესვე, სამუშაო სხდომაზე შემუშავდა სამუშაო ჯგუფების დაკომპლექტების სქემა, რომელიც რეფორმირების განსახორციელებლად ჩასატარებელი ღონისძიებების გეგმის მიხედვით განისაზღვრა. სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო, როგორც რეფორმირების კომისიის მუშაობის კოორდინატორი, დაინტერესებულ პირებს, სამოქალაქო სექტორს, ექსპერტებს, კიდევ ერთხელ სთხოვს, უფრო აქტიურად ჩაერთონ პროცესებში და შეახსენებს, რომ კომისიის მიერ დაკომპლექტებულ სამუშაო ჯგუფებში მონაწილეობის მისაღებად, განცხადების შემოტანის ბოლო ვადა გახლავთ 1 მარტი. განაცხადების მიღების პროცესი უკვე ორი თვეა მიმდინარეობს.

With coordination of the State Security and Crises Management Council, Interagency Commission for Reforming the Ministry of Internal Affairs has held its first working meeting.
Commission for Reforming the Ministry of Internal Affairs was created under the relevant decree of the government. The main purpose of the commission is to prepare the legal and conceptual framework, to ensure separation of then security block from the Interior Ministry and to reinforce democratic control mechanisms over the agencies. According to the draft resolution, State Security and Crises Management Council will coordinate and guide the Commission for Reforming the Ministry of Internal Affairs, which consists of representatives of various government agencies and committee representatives.
It was agreed at the working meeting of Interagency Commission, that in order to reform the Ministry of Internal Affairs and to make the work process more efficient, civil sector, international organizations and diplomatic corps representatives should be more actively involved in the process that will make commission’s activities more democratic and transparent.
It should be outlined that some of the non-governmental organizations have already submitted statements to the State Security and Crises Management Council and expressed eagerness to be involved in the process of reforming the Ministry of Internal Affairs. On today’s meeting the scheme for staffing working groups was elaborated, which was defined according to the plan of future activities for implementing the reform.
As the coordinating body of the reforms committee, State Security and Crises Management Council would like to call on interested persons, civil sector and experts to get more actively involved in the process and remind that March 1 is the deadline for receiving the applications needed for participation in working groups. Application submission process has been in progress already for two months.