შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე ოპერატიულ-სამორიგეო საქმიანობის სიახლეების პრეზენტაციას დაესწრო. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
შსს-ს ადმინისტრაცია ოპერატიულ-სამორიგეო საქმიანობის ახალ სტანდარტებზე გადავიდა. რეფორმა სამინისტროს ხელმძღვანელობის მიერ 2013 წელს იყო ინიცირებული. რეფორმის შედეგად გაიზარდა დანაშაულის შეტყობინების ოპერატიულობის ხარისხი, დაინერგა დანაშაულის აღრიცხვიანობის სიზუსტისა და უტყუარობის კონტროლის უახლესი ტექნოლოგიები, შეიქმნა დანაშაულის კრებსის ახალი ელექტრონული სისტემა და დანაშაულის ელექტრონული რუქა, რომელიც კრიმინოგენული ვითარების როგორც ოპერატიული, ისე სტრატეგიული ანალიზის საშუალებას იძლევა.
ასევე, გადაიხედა 1993 წელს მიღებული მოქმედი სამორიგეო საქმიანობის ინსტრუქცია და მის ნაცვლად შემუშავდა ახალი სახელმძღვანელო დოკუმენტი, რომელიც მორიგე პოლიციელის საქმიანობის ორგანიზაციას თანამედროვე დასავლურ პრინციპებზე აფუძნებს.
აღნიშნული ცვლილებები კრიმინალთან ბრძოლისა და დანაშაულის პრევენციის ხარისხის ამაღლებას ემსახურება და ამერიკელი პარტნიორების მხრიდან მაღალ შეფასება დაიმსახურა.

Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze attended presentation on novelties of operative-on duty activities. Presentation was also attended by representatives of the dip corps accredited in Georgia.
MIA administration has moved on new standards in the field of operative-on duty activities. Reform was initiated by the leadership of the Ministry of Internal Affairs in 2013. As a result of the reform the level of timely reported crime has received and the latest technologies for registering crime and control maintenance was implemented as well as new computer system for collecting crime data. Novelties also include online crime map, enabling to analyze criminogenic situation from the strategic and operative point of view.
An instruction regarding on-duty activities which was adopted in 1993 has also been changed and new instruction was drafted, based on contemporary, European principles.
The above mentioned novelties are aimed at boosting the level of the fight against criminal and crime prevention. Novelties were positively evaluated by the US partners.