საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან, მარეკ შჩიგელთან და მეკავშირე ოფიცერთან, იაცეკ სტოხელთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა რუსეთის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიაზე მიმდინარე მცოცავი ოკუპაციის საკითხი განიხილეს. ყურადღება გამახვილდა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე რუსეთის სამხედრო ძალების უკანონო ქმედებებზე, მათ შორის ადამიანების გატაცებაზე, გენდერულ საკითხებსა და საქართველოს მოქალაქეების თავისუფალ გადაადგილებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე.
შეხვედრის ფარგლებში, ხაზი გაესვა ქართული მხარის მზაობას, დახმარება აღმოუჩინოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოქალაქეებს Covid-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლაში.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას (EUMM) მადლობა გადაუხადა განხორციელებული საქმიანობისთვის, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი მტკიცე მხარდაჭერისთვის.

Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri, held a meeting with the Head of the EU Monitoring Mission, Marek Szczygieł, and Liasion Officer, Jacek Stochel.
The parties discussed the issue of creeping occupation on the territory of Georgia from the Russian side. The emphasis was made on illegal activities of the Russian Military Forces at the Administrative Border Line, including kidnaping of people, gender issues and challenges related to the free movement of Georgian citizens.
Within the framework of the meeting, the readiness of the Georgian side to assist the citizens living on the occupied territories in the fight against Covid-19 was underlined.
The Minister of Internal Affairs of Georgia expressed gratitude to the European Union Monitoring Mission (EUMM) for the implemented activities and its strong support for Georgia's sovereignty and territorial integrity.