დღეს სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2014 წლის სტრატეგიის პრეზენტაცია გაიმართა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს შს მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე, სამინისტროს სხვა ხელმძღვანელი პირები, მთავრობის წევრები, აღმასრულებელი ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები. სტრატეგია შსს-ს რეფორმებისა და განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ირაკლი ბერაიამ წარადგინა.
დოკუმენტის თანახმად, ქვეყანაში მიმდინარე რეფორმების ფარგლებში, 2014 წელს გაგრძელდება სამინისტროს სისტემის რეფორმა, შენარჩუნდება დეპოლიტიზების აღებული კურსი, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ადამიანის უფლებების დაცვას, გაიზრდება ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის ხარისხი, დაიხვეწება საზოგადოებასთან ურთიერთობის მექანიზმები, დამკვიდრდება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მაღალი სტანდარტი, გაუმჯობესდება გენდერული ბალანსი, გაგრძელდება სამართალშემოქმედებითი საქმიანობა.
სამინისტროსთვის პრიორიტეტული მიმართულებებია საზოგადოებრივი მართლწესრიგისა და საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, დროებითი მოთავსების იზოლატორების ფუნქციონირების გაუმჯობესება, სასაზღვრო უსაფრთხოება, მიგრაციული პროცესების ეფექტიანი მართვა, საგანგებო სიტუაციების ეფექტიანი მართვა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სისტემის რეფორმა, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული პოლიტიკის განვითარება, ტერორიზმის, ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვისა და ნარკომანიის, კორუფციის, ტრეფიკინგისა და კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა.
თანაბრად მნიშვნელოვანია შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გაწეული მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესება, შსს-ს აკადემიის შესაძლებლობების განვითარება და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავება.

Ministry of Internal Affairs presented MIA strategy 2014 at “Radisson Blu Iveria” hotel. Presentation will be attended by Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, other top brass of the Ministry, members of government and representatives from executive and legislative branches of government, diplomatic corps, international organizations and civil sector. MIA strategy was presented by Reforms and Development Agency Director Irakli Beraia.
According to the document, within the recent reforms held in the country, the process of reforming the Ministry of Internal Affairs and policy of de-politicization will continue. Special attention will be paid to human rights protection, level of transparency and accountability, improving public relations mechanisms, high standards of personal data protection will be introduced as well as gender balance and legislative initiatives.
Priorities of the Ministry of Internal Affairs include: ensuring public order and road safety, improving level of operation at Temporary Detention Isolators, refining border safety, effective management of migration and emergency situations as well as reforming the emergency management sphere, development of chemical, biological, radioactive and nuclear policy, fight against illegal circulation of drugs and the issue of drug addiction, terrorism, corruption, trafficking and cybercrime.
It is equally important for the Ministry to improve the quality of service, capacity building of MIA Police Academy and strengthening of international co-operation.