სასაზღვრო პოლიციის უფროსი თეიმურაზ კეკელიძე, მესაზღვრის დღესთან დაკავშირებით, სასაზღვრო სექტორებს - „თრუსოსა“ და „დარიალს“ ესტუმრა.
თეიმურაზ კეკელიძემ აღნიშნულ სასაზღვრო სექტორებზე მომსახურე მესაზღვრეებს პროფესიული დღე მიულოცა და ჩვენი ქვეყნის სახელმწიფო საზღვრის დასაცავად გაწეული სამსახურისთვის მადლობა გადაუხადა.
,,სასაზღვრო სამსახურის პასუხისმგებლობა უაღრესად დიდია, ეს პროფესია ძალიან საამაყოა, რადგან წარმოადგენს ეროვნული უსაფრთხოების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს კომპონენტს. შესაბამისად, მე მადლობას ვუხდი თითოეულ იმ მესაზღვრეს, რომელიც პირნათლად ასრულებს თავის მოვალეობას ქვეყნის სამსახურში", - განაცხადა თეიმურაზ კეკელიძემ. მისივე თქმით, სასაზღვრო უწყებაში მიმდინარეობს რეფორმა, რომლის მთავარი მიმართულებები განათლება და განვითარება, ასევე, პირადი შემადგენლობის კარიერული სისტემის შემდგომი დახვეწა, მესაზღვრეების სამუშაო პირობების გაუმჯობესება და საზღვარზე ინფრასტრუქტურული და ლოჯისტიკური პროექტების განხორციელებაა.
,,წელს იგეგმება, დაახლოებით, 4 სექტორის მოდერნიზაცია, ინფრასტრუქტურული თვალსაზრისით. ასევე, უაღრესად მნიშვნელოვანია ტექნოლოგიის მოდერნიზება იმისათვის, რომ მოხდეს საზღვრის მაქსიმალური გადაფარვა. ყოველივე ამისთვის ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ როგორც ქვეყნის შიგნით, საზღვრის დაცვაში ჩართულ უწყებებთან, ასევე, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან, გამოცდილების გაზიარების, თანამშრომლობის განვითარების და რესურსების მოზიდვის მიზნით", - განაცხადა სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა.
თეიმურაზ კეკელიძემ სექტორ „თრუსოში“ 3 მესაზღვრე, ხოლო სექტორ „დარიალში“ 8 მესაზღვრე სამკერდე ნიშნებითა და შინაგან საქმეთა მინისტრის მადლობის სიგელებით დააჯილდოვა.
მათ შორის იყო საქართველოს მასშტაბით ყველაზე ახალგაზრდა - 21 წლის მესაზღვრე გელა ჩაბაკაურoც. ის მესაზღვრედ 2015 წლის დეკემბრიდან მუშაობს. ამჟამად, გელა ჩაბაკაური, პარალელურად, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სატრანსპორტო და მანქანათმშენებლობის ფაკულტეტზე, ბიზნესის ორგანიზების მართვის სპეციალობით სწავლობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მესაზღვრის პროფესიულ დღეს წელს, 21 მარტს, უკვე მეცხრამეტედ აღნიშნავს. მესაზღვრის პროფესიული დღე 1999 წელს დაარსდა.

Mr. Teimuraz Kekelidze - the Head of the Border Police visited the border sectors "Truso" and "Dariali" on the occasion of the Border Guards Day.
Mr. Teimuraz Kekelidze congratulated the border guards in the mentioned sector on their professional day and thanked for their service in protection the state border of our country.
“The responsibility of the border service is very great, this profession is very respectful, because it is one of the most important components of national security. Therefore, I would like to thank each border guard who fulfills his/her duties in the country's service” – Mr. Teimuraz Kekelidze said. According to him, the border agency is undergoing a reform process, the main directions of which are education and development, further improvement of the career system of the personal staff, improvement of their working conditions and implementation of infrastructure and logistics projects on the border.
"It is planned to modernize about 4 sectors from the infrastructural point of view this year. Also, it is very important to modernize technology to maximize the coverage of the border. For all this we are actively cooperating with the domestic agencies involved in border protection, as well as with international partners in order to share experience, develop our cooperation and and attract resources” - the Head of the Border Police declared.
Mr. Teimuraz Kekelidze awarded three border guards in the "Truso" sector and 8 border guards in the "Dariali" sector with the breastplates and the Certificates of Appreciation of the Minister of Internal Affairs.
The youngest among the awarded border guards – Gela Chabakauri, 21 years old - has been working as a border guard since December, 2015. At the same time, Gela Chabakauri is studying at the faculty of Transportation and Mechanical Engineering at Georgian Technical University, specializing in business organizing management.
On March 21, this year the Ministry of Internal Affairs celebrated 19th Professional Day of Border Guard. The Border Guard Professional Day is celebrated since 1999.