საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდაცვითი პროგრამების საერთაშორისო ბიუროს (INL) თანამშრომლობის ფარგლებში, მეცხრე წელია, საქართველოში ტრადიციულად იმართება ყოველწლიური, ოთხდღიანი საერთაშორისო კონფერენცია - „ქალები პოლიციაში“.
კონფერენციის გახსნაზე შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა.
„პირველ რიგში, მინდა, დიდი მადლობა გადავუხადო ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს, ქალბატონ ელჩს, ამერიკის შეერთებული შტატების სამართალდამცავი პროგრამების საერთაშორისო ბიუროს - INL-ის ხელმძღვანელებს, მათ წარმომადგენლებს. მათი ინიციატივითაც ტარდება დღეს საქართველოში ქალ პოლიციელთა საერთაშორისო კონფერენცია, სადაც 300-ზე მეტი სტუმარია ჩამოსული. ასევე, გავაცანით ჩვენი წარმომადგენლები, შსს-ს თანამშრომლები ქალი პოლიციელები. მინდა, მათ წარმატებები ვუსურვო. მინდა, ხაზი გავუსვა, რომ 2013 წლიდან დღემდე, ძალიან გაიზარდა ქალ პოლიციელთა რაოდენობა შსს-ში და ვიმედოვნებ ეს გაგრძელდება“, - აღნიშნა ვახტანგ გომელაურმა.
კონფერენციაზე, ასევე, მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს აშშ-ის ელჩმა - კელი დეგნანმა და აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდაცვითი პროგრამების საერთაშორისო ბიუროს (INL) დირექტორმა საქართველოში - რებეკა ჰანტმა.
„მოხარული ვარ, რომ ვმონაწილეობ მეცხრე ყოველწლიური კონფერენციის - „ქალები პოლიციაში“ - გახსნის ღონისძიებაში, აქ, თბილისში. კონფერენცია ორგანიზებულია იმისათვის, რომ დაეხმაროს ქალ პოლიციელებს პროფესიული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებაში, მათი შთაგონებითა და განათლებით. ვფიქრობ, ყველამ ვიცით, რომ ქალი პოლიციელების როლი უსაფრთხოებისა და მშვიდობის შენარჩუნებაში არის მნიშვნელოვანი და მიუხედავად იმისა, რომ იმედის მომცემია მათი მზარდი რიცხვი მთელ მსოფლიოში, ისინი მაინც ხვდებიან ბარიერებს ყოველდღიურ საქმიანობასა და კარიერულ წინსვლაში. ჩვენ იგივე პრობლემები გვაქვს ამერიკის შეერთებულ შტატებში და ამიტომ მოვიწვიეთ საერთაშორისო ექსპერტები კანადიდან, ევროპიდან და ამერიკიდან, რომ გაუძღვნენ ვორქშოპებს ამ კვირის განმავლობაში. ჩვენ განსაკუთრებით მადლიერი ვართ ქართული მთავრობის, რადგან ისინი მასპინძლობენ ამ კონფერენციას. ეს არის კიდევ ერთი ნიშანი იმისა, რომ საქართველოს მთავრობა წინ მიიწევს ქალი პოლიციელების ხელშეწყობის საქმეში, რაც ემსახურება უსაფრთხოებისა და მშვიდობის გაუმჯობესებას“, - განაცხადა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა, კელი დეგნანმა.
ღონისძიებას ესწრებიან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში დასაქმებული ქალები და მათი კოლეგები მსოფლიოს 11 სხვადასხვა ქვეყნიდან.
ღონისძიების მონაწილეებმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული ქალი პოლიციელების ხსოვნას.
საერთაშორისო კონფერენცია სამართალდამცველების კვალიფიკაციის ამაღლებას, პოლიციელთა რიგებში ქალის როლის წარმოჩენას და მათი მოტივაციის ამაღლებას ისახავს მიზნად. ღონისძიების ფარგლებში, პრაქტიკული სავარჯიშოების საშუალებით, პოლიციელი ქალები ეფექტიანი მუშაობისთვის აუცილებელ უნარ-ჩვევებს გაიუმჯობესებენ და ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ.

Within the framework of the cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the US State Department’s Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) the ninth, four-day annual conference-“Women in Policing” is traditionally held in Georgia.
At the opening ceremony of the conference, Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri addressed the participants with a welcoming speech.
“To begin with, I would like to express my gratitude towards the Embassy of the United States to Georgia, Madam Ambassador as well as leadership and the representatives of Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). International conference -“Women in Policing” is being held today under their initiative, with more than 300 guests. We have also introduced our female representatives and police officers of the Ministry of Internal Affairs. I would like to wish them success and outline that beginning from 2013 and up to date, the number of female police officers within the Ministry of Internal Affairs has increased and I hope that this tendency will further continue”,- stated Vakhtang Gomelauri.
Guests of the conference were also addressed by the US Ambassador, Kelly Degnan and head of the local office of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) – Rebecca Hunt.
“I am delighted to be part of opening the ninth annual –“Women in Policing” workshop here in Tbilisi. Its designed to inspire and educate female police officers and help further develop their professional skills. I think, we all know that female police officers are critical to developing sustainable security and peace, and while its encouraging to see their numbers increasing in police forces around the world, they still encounter barriers to promotion and in assignments and we have these same problems in the United States too, so we brought together international experts from Canada, Europe and the United States to lead courses this week at this workshop. We are particularly grateful to Georgia for hosting this workshop once again. It’s another sign that the government of Georgia is leading the way in supporting female police officers and improving security and peace around the world”,-stated the US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan.
The event is attended by the female representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and their foreign colleagues from 11 countries.
The participants of the annual conference paid one –minute tribute to the memory of the female police officers who died in the line of duty.
The International Conference is aimed at raising the qualification of female law enforcers, their motivation and highlights women's role in police. Within the frames of the conference, by means of practical exercises, female police officers will improve the skills necessary for effective work and share experiences with each other.