საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ირლანდიის ტრანსპორტის სამინისტროსა და ირლანდიის საგზაო უსაფრთხოების ორგანოს შორის ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს მართვის მოწმობების გადაცვლის შესახებ.
ურთიერთგაგების მემორანდუმი ძალაშია 2024 წლის 25 ივნისიდან, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოსა და ირლანდიის მიერ გაცემული მოქმედი მართვის მოწმობის მფლობელებს, თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების გარეშე შეუძლიათ გადაცვალონ თანაბარი ძალის მქონე მართვის მოწმობაში მათი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილის შესაბამისად.
მემორანდუმით განსაზღვრულია იმ სატრანსპორტო საშუალების კატეგორიები/ქვეკატეგორიები, რომელთა სამართავად გაცემული მართვის მოწმობები ექვემდებარებიან გადაცვლას, კერძოდ, AM, A1, A2, A, B, BE, C1, C, D1, D1E, D, DE, CE და C1E კატეგორიების/ქვეკატეგორიების სამართავად გაცემული მართვის მოწმობების გადაცვლა თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე იქნება შესაძლებელი.
აღსანიშნავია, რომ ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ირლანდიის მიერ აღიარებული ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებსაც აქვთ მუდმივი საცხოვრებელი ირლანდიაში (წელიწადში არანაკლებ 185 დღე) შეუძლიათ გადაცვალონ მართვის მოწმობები ონლაინ განაცხადის საფუძველზე ან ეროვნული მართვის მოწმობის სამსახურში (NDLS).

Ministry of Internal Affairs of Georgia, Ministry of Transport of Ireland and the Road Safety Authority of Ireland have signed a Memorandum of Understanding on the exchange of driving licences.
The Memorandum of Understanding is in effect from 25th of June 2024, meaning the holders of a valid driving licence issued by Georgia or Ireland can exchange equivalent driving licence in the state of their normal residence without undertaking theoretical or practical exams.
The memorandum defines the categories/subcategories of vehicles driving licenses are issued for, which are the subject of the exchange, namely, the exchange of licences issued to drive AM, A1, A2, A, B, BE, C1, C, D1, D1E, D, DE, CE and C1E categories/subcategories will be possible without passing theoretical or practical exams.
As per the information available on the official website of the Road Safety Authority of Ireland, Georgia has already been added to the list of recognized states for the purposes of exchanging driving licences by Ireland. ( https://www.rsa.ie/services/licensed-drivers/driving-licence/exchange-foreign-licence ). It should be noted that according to the information posted on the website, the citizens of states recognized by Ireland, including Georgia, who have normal residence in Ireland (at least 185 days in each year) can exchange their driving licences via online application or in person at an National Driving License Service (NDLS).