საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ლატვიის თავდაცვის მინისტრ რაიმონდ ვეიონისს უმასპინძლა. შეხვედრა სანაპირო დაცვის ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების სუფსის ცენტრში გაიმართა. მინისტრებმა საქართველოსა და ლატვიას შორის ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები და სამომავლო მიმართულებები განიხილეს. ალექსანდრე ჭიკაიძემ და რაიმონდ ვეიონისმა ხელი მოაწერეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ლატვიის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა უწყების ხელმძღვანელმა ლატვიელ სტუმარს სტრატეგიული პარტნიორობისათვის, საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში გაწევრიანებისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის განუხრელი მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. მხარეებმა ისაუბრეს საქართველოს ნატოში გაწევრიანებისა და ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალჩინოსნებთან ერთად საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი გენერალ-მაიორი ზურაბ გამეზარდაშვილი და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი მეორე რანგის კაპიტანი თემურ კვანტალიანი ესწრებოდნენ.
შეხვედრის ძირითადი თემა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის განვითარების ძირითად მიმართულებებს ეხებოდა. ლატვიის თავდაცვის უწყებასა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის საფუძვლების ჩაყრით, გამოიკვეთა ლატვიაში მყვინთავების მომზადების, ერთობლივი მართვის ცენტრის საქმიანობის სფეროში გამოცდილების გაზიარების და ქართული მხარისათვის მნიშვნელოვანი სხვა მიმართულებების განვითარების პერსპექტივები.
ვიზიტის ფარგლებში დელეგაციებმა მოინახულეს ქალაქ ფოთში სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ბაზაც. დაათვალიერეს გემთშემკეთებელი სახელოსნო და ბაზის ტერიტორიაზე მიმდინარე მცურავი საშუალებების ზღვიდან ამოღებისთვის განკუთვნილი ესტაკადის მშენებლობა.
მინისტრებმა ისაუბრეს ორი ქვეყნის შესაბამის უწყებებში მიმდინარე რეფორმებზე, ინფრასტრუქტურული განვითარების პროექტებზე, მიღწეულ წარმატებებზე და სირთულეებზე. მიმოიხილეს ურთიერთსასარგებლო და შედეგებზე ორიენტირებული თანამშრომლობის განვითარების შესაძლო მიმართულებები.

In the framework of an official visit, Defense Minister of Latvia Raimonds Vejonis met with the Minister of Internal Affairs of Georgia Aleksandre Chikaidze. The meeting was held at the Joint Operations Command Center in Supsa. The parties discussed new opportunities and prospects for bilateral cooperation and signed the Memorandum of Understanding on Cooperation between the Ministry of Defense of Latvia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The Minister of Internal Affairs thanked the distinguished guest for strategic partnership and for the unwavering support of Georgia’s European and Euro-Atlantic integration and territorial integrity. The parties underlined the importance of Georgia’s membership in NATO and signing of Association Agreement with EU.
Together with high officials from the Ministry of Internal Affairs, the meeting was also attended by the Head of Border Police of Georgia, General-Major Zurab Gamezardashvili and the Director of Coast Guard Department – Captain 2nd Grade Temur Kvantaliani.
Mutual cooperation and the Coast Guard Department development initiatives were discussed during the meeting. The creation of grounds for bilateral cooperation between Ministry of Defense of Latvia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia revealed the farther needs of cooperation in different fields, including the capacity building of Georgian sea divers in Latvia, exchanging experience regarding the operations of Joint Command Center and developing other important cooperation areas.
Within the framework of the visit, the delegations also visited Poti Coast Guard Base, ship yard workshop and the construction site of ship crane pier.
The parties discussed the ongoing reforms, infrastructural development projects, achievements and challenges of the respective agencies of both countries, as well as the means to develop mutually beneficial and results-oriented cooperation.