„გეიგერის“ სამუშაო ჯგუფის შეხვედრის ფარგლებში, სარფში, ბათუმის პორტსა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტში მდებარე სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროსა და ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს ორგანიზებით, ბირთვული და რადიოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან ბრძოლის თემაზე საჩვენებელი სიმულაციური ვარჯიში გაიმართა.
ორდღიან სიმულაციურ ვარჯიშში მონაწილეობდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციისა და საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტების, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, ასევე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, გენერალური პროკურატურის, ფინანსთა სამინისტროს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს თანამშრომლები.
„გეიგერის“ სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილე 10 ქვეყნის 100-მდე წარმომადგენელს შესაძლებლობა ჰქონდა, ადგილზე გასცნობოდა და დაჰკვირვებოდა სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში ბირთვული და რადიოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან ბრძოლის, გამოვლენისა და აღკვეთის პრაქტიკულ ღონისძიებებს, საფრთხის შემცველ ობიექტებთან განხორციელებულ საექსპერტო-საგამოძიებო მოქმედებებს, ასევე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მიერ ჩატარებულ უსაფრთხოებისა და დეკონტამინაციის აქტივობებს.
„გეიგერის“ სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ბუთხუზმა და ინტერპოლის სათავო ოფისის რადიაციული და ბირთვული ტერორიზმის პრევენციისა და პროექტების მართვის უფროსმა მენეჯერმა - აარონ მოსბიმ ბათუმში ერთობლივად გახსნეს.
ღონისძიების მიზანს წარმოადგენდა საქართველოს, როგორც რეგიონში მოწინავე შესაძლებლობების მქონე ქვეყნის, გამოცდილების გაზიარება სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში ბირთვული და რადიოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან ბრძოლის მიმართულებით, ასევე, ბირთვული და რადიოაქტიური ნივთიერებების აღმოჩენისა და რეაგირების შესაძლებლობების განხილვა.

Within the framework of the GEIGER working group meeting organized by the General Secretariat of INTERPOL and INTERPOL National Central Bureau of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the simulations on combating illegal trafficking of the Nuclear and Radioactive (RN) materials, were held at the Border Cross Points (BCPs) of Sarpi, Batumi Port and Batumi International Airport.
The two-days practical simulations were attended by the representatives of the Patrol Police Department, the Forensic-Criminalistics Department and the Emergency Management Service of the Ministry of Internal Affairs, the State Security Service, the Revenue Service of the Ministry of Finance, LELP Agency of Nuclear and Radiation Safety of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection.
Within the framework of the GEIGER working group meeting, up to 100 participants from 10 different countries observed the practical activities on combating illegal trafficking of the Nuclear and Radioactive (RN) materials, deterrence and respond activities at the BCPs, as well as investigative, CSI, safety and decontamination procedures conducted by the Emergency Management Agency.
The aim of the working group meeting was to share Georgia’s advanced capability in the region to combat illegal trafficking of RN materials at the BCPs, as well as experience sharing on detection of and responding to the RN substances.