საქართველოსა და საბერძნეთის შს მინისტრებმა დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოაწერეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სამუშაო ვიზიტით, საბერძნეთის რესპუბლიკის შს მინიტრი ნიკოლაოს ტოსკასი დელეგაციასთან ერთად ეწვია. ბერძენ კოლეგას საქართველოს შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი შეხვდა.
გიორგი მღებრიშვილმა და ნიკოლაოს ტოსკასმა ხელი მოაწერეს „საქართველოს მთავრობასა და საბერძნეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმებას.
საერთაშორისო ხელშეკრულება ითვალისწინებს მხარეებს შორის ორგანიზებული დანაშაულის, ტერორიზმის, ნარკოტიკული საშუალებებითა და ცეცხლსასროლი იარაღით უკანონო ვაჭრობის, ტრეფიკინგის, ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის, ასევე, საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული და სხვა მძიმე დანაშაულების თავიდან აცილების, გამოვლენისა და აღკვეთის სფეროში თანამშრომლობას.
როგორც მხარეებმა ხელმოწერის ცერემონიის შემდეგ აღნიშნეს, დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოსა და საბერძნეთის რესპუბლიკის სამართალდამცავ ორგანოებს შორის ურთიერთობის კიდევ უფრო გაღრმავებას.
პირისპირ შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა და ნიკოლაოს ტოსკასმა ხაზი გაუსვეს პოლიციის ატაშეებისა და ერთობლივი სამუშაო ჯგუფების მნიშვნელობას, თანამშრომლობის პრიორიტეტული მიმართულებები განიხილეს და სამომავლო გეგმები დასახეს.
საქართველოს შს მინისტრმა ბერძენ კოლეგას ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის პროცესში საბერძნეთის რესპუბლიკის მიერ გამოხატული მტკიცე მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.

Ministers of Interior of Georgia and Greece have signed agreement on the fight against crime
Minister of Interior of Greece Nicholas Toskas, along with delegation visited the Ministry of Internal Affairs of Georgia within the frames of the working visit. Greek colleague was met by the Minister of Internal Affairs of Georgia –Giorgi Mgebrishvili.
Giorgi Mgebrishvili and Nicholas Toskas have signed agreement on cooperation in the fight against crime signed between the Governments of Georgia and Greece.
The international agreement provides for cooperation in the field of prevention, detection and foiling of organized crime, terrorism, narcotics and firearms, trafficking, human life and health, and other serious crimes.
As the parties noted after the signing ceremony, the agreement on cooperation in the fight against crime will greatly enhance the cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and the Hellenic Republic.
At the private meeting Giorgi Mgbrishvili and Nicholas Tosokas emphasized the importance of police attachs and joint working groups, discussed the priority directions of cooperation and set future plans.
The Minister of Internal Affairs of Georgia thanked the Greek counterpart for the strong support expressed by the Hellenic Republic during the visa liberalization process with the EU.