საქართველოს პარლამენტმა მეორე მოსმენით მხარი დაუჭირა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის თაობაზე.
შემუშავებული ცვლილებების უმთავრეს მიზანს წარმოადგენს საგზაო მოძრაობაში ჩართულ პირთა ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაცვა, სსიპ მომსახურების სააგენტოს სერვისების გაუმჯობესება, აგრეთვე, მართვის მოწმობის მისაღები გამოცდის დახვეწა/გაუმჯობესება, რაც საქართველოს კიდევ უფრო დააახლოებს ევროკავშირის რეგულაციებთან და გაზრდის საქართველოს მიერ გაცემული მართვის მოწმობის სანდოობას ევროპის ქვეყნებში.
კანონპროექტის ერთ-ერთ მთავარ სიახლეს წარმოადგენს მოპედის მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების დეფინიციაში მოქცევა. ცვლილების შემდეგ, მოპედი დაექვემდებარება კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრაციას და მის სამართავად პირს სავალდებულოდ დასჭირდება ახალი - "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის მოწმობის აღება.
გარდა ამისა, მოპედებზე, გარკვეული თავისებურებების გათვალისწინებით, გავრცელდება სხვა მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების მიმართ არსებული რეგულაციები.
მოპედის მართვის უფლების მოსაპოვებლად მინიმალური ასაკობრივი ზღვარი განისაზღვრება 16 წლით. აღსანიშნავია, რომ ნებისმიერი კატეგორიის/ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მქონე პირს აგრეთვე ექნება უფლება, მართოს "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალება.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს ტექნიკური ინსპექტირების ცენტრებთან და თავდაპირველ, გარდამავალ პერიოდში, მოპედების რეგისტრაცია ასევე იქნება შესაძლებელი ტექნიკური ინსპექტირების ცენტრებში.
კანონპროექტის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს სიახლეს წარმოადგენს მართვის უფლების მისაღები პრაქტიკული გამოცდის რეფორმა. პროექტის თანახმად, სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მისაღები გამოცდის პრაქტიკული ნაწილი ხდება ორეტაპიანი. პირველი ეტაპი (სპეციალური მანევრები) ჩატარდება დახურულ საგამოცდო მოედანზე, როგორც ეს ამჟამად ხორციელდება, ხოლო მისი წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში, მეორე ეტაპი ჩატარდება რეალური საგზაო მოძრაობის პირობებში, წინასწარ შერჩეულ და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ დამტკიცებულ მარშრუტებზე.
მართვის მოწმობის მისაღები გამოცდის ახალი წესი "B" და "BE" კატეგორიის (მსუბუქი ავტომობილი მისაბმელით ან მის გარეშე) სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მიღების მსურველთათვის 2022 წლის 14 მარტიდან ამოქმედდება, ხოლო სხვა კატეგორიების/ქვეკატეგორიების სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მიღების მსურველთათვის - 2022 წლის 3 ოქტომბრიდან.
აღსანიშნავია, რომ "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოპოვება და ამავე კატეგორიაში შემავალი სატრანსპორტო საშუალების რეგისტრაცია ნებაყოფლობითია 2022 წლის 1 მარტამდე, რის შემდეგაც ის სავალდებულო გახდება.

The Parliament of Georgia supported the package of legislative changes elaborated by the Ministry of Internal Affairs of Georgia on ensuring traffic safety.
The main purpose of the amendments is to protect the health and lives of those involved in traffic movement, improve the services of the LEPL Service Agency, as well as to refine the driving test, which will bring Georgia closer to EU regulations and increase the credibility of Georgian driving licenses.
One of the main novelties of the legislative changes is the definition of a moped as a motorized means of transportation. After the changes, the moped will be subject to registration in accordance with the law and citizens will need to obtain a new - "AM" category driving license in order to drive the mentioned means of transportation.
In addition to the mentioned, mopeds will be subject to the same regulations as other motorized vehicles, taking into account certain characteristics.
The minimum age for driving a moped has been defined 16 years. It should be noted that citizens with a license to drive a motorized vehicle of any category / subcategory will also have the right to drive "AM" category vehicle.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia actively cooperates with the technical inspection centers and in the initial and transitional period, registration of mopeds will also be possible at the technical inspection centers.
One of the most important novelties of legislative changes is the reform of the practical test for obtaining the driver’s license. According to the project, practical part of the driving exam will be held in two stages. The first stage (special maneuvers) will be held at the closed examination site, as it is currently carried out, and in case of its successful completion, the second stage will be held in real traffic conditions (in the city), on pre-selected routes.
New regulations of the driving test for those willing to obtain "B" and "BE" category (vehicle with trailer or without trailers) will come into force from March 14, 2022, and for those in other categories / subcategories - from October 3, 2022.
It should be noted that obtaining the driver’s license for a vehicle defined under "AM" category and registration of a vehicle belonging to the same category is voluntary until March 1, 2022, after which the mentioned procedures will become mandatory.