ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა 2023 წლის 15 ივნისს გამოაქვეყნა ყოველწლიური ანგარიში მსოფლიოს მასშტაბით ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით სახელმწიფოების მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შეფასების შესახებ.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის შეფასებით, საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის შეფასების უმაღლეს საფეხურზეა და კვლავ ინარჩუნებს ადგილს პირველ კალათაში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანა სრულად აკმაყოფილებს ტრეფიკინგთან ბრძოლის საერთაშორისო სტანდარტებს.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველო ძალისხმევას არ იშურებს ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით და განაგრძობს მნიშვნელოვანი ღონისძიებების განხორციელებას, მათ შორის, ტრეფიკინგის შემთხვევების იდენტიფიცირებისა და გამოძიების კუთხით.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მთავრობა შესაბამის ღონისძიებებს ატარებს ტრეფიკინგის პრევენციისთვის და არ იშურებს ძალისხმევას მსხვერპლთა დაცვის მიმართულებით.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ნათქვამია, რომ სახელმწიფოს მიერ ეფექტურად ხორციელდებოდა ტრეფიკინგის წინააღდეგ ბრძოლის მიმართულებით სამართალდაცვითი ღონისძიებები, პოზიტიურადაა შეფასებული სისხლის სამართლის კოდექსში ტრეფიკინგის ჩადენისთვის დაწესებული სასჯელები და ყურადღება გამახვილებულია ტრეფიკინგთან დაკავშირებით სამართალდამცავი უწყების მიერ განხორციელებულ გამოძიებებზეც.
ანგარიშში კვლავ დადებითად ფასდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში 2021 წლის ივნისში შესული ცვლილებები, რომელთა საფუძველზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობა მიეცა, ტრეფიკინგის მსხვერპლები უზრუნველყოფილი იქნან მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის სამსახურით.
ანგარიშში ხაზგასმითაა აღნიშნული, რომ ქვეყანაში ფუნქციონირებს ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით სპეციალიზებული დანაყოფები, მათ შორის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის შემადგენლობაში არსებული ტრეფიკინგისა და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველო და მისი 6 მობილური ჯგუფი.
დოკუმენტში ასევე, ყურადღება გამახვილებულია აჭარის რეგიონში მოქმედ სპეციალისტთა ჯგუფის - ე.წ. TASK FORCE-ის საქმიანობაზე, რომელიც დაკომპლექტებულია სპეციალიზებული გამომძიებლებითა და პროკურორებით.
ანგარიშში პოზიტიურადაა შეფასებული საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტსა და შრომის ინსპექციას შორის განახლებული მემორანდუმის გაფორმება, რომელიც მიზნად ისახავს იძულებითი შრომის შემთხვევების გამოვლენას, მობილური ჯგუფებისა და შრომის ინსპექციის დანაყოფების მიერ ერთობლივი შემოწმებების ჩატარების გზით.
ასევე, ყურადღება გამახვილებულია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისა და შრომის ინსპექციის მიერ ჩატარებულ ერთობლივ ინსპექტირებებზე.
აღნიშნულია, რომ სახელმწიფო უწყებები მსხვერპლთა იდენტიფიცირების მიზნით იყენებენ რელევანტურ, სტანდარტულ, ოპერაციულ პროცედურებსა და გაიდლაინებს.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ კვლავაც დადებითად ფასდება შინაგან საქმეთა სამინისტროში ტრეფიკინგის დანაშაულთან საბრძოლველად მოქმედი ცხელი ხაზი, სადაც შესაძლებელია ტრეფიკინგთან დაკავშირებით ზარების განხორციელება.
ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის ყველა კურსანტი გადის ტრეფიკინგის საკითხებზე სასწავლო კურსს.
აგრეთვე, მითითებულია, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციების ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით განხორციელდა გამომძიებლების, მობილური ჯგუფების წევრების, სასაზღვრო პოლიციის, პროკურორების, შრომის ინსპექტორების, მოწმეთა და დაზარალებულთა კოორდინატორების გადამზადება ტრეფიკინგის დანაშაულთან ბრძოლის საკითხებზე.
დოკუმენტში საუბარია იმ გარემოებაზეც, რომ საანგარიშო პერიოდში საქართველოს ხელისუფლება ვერ ახორციელებდა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
ანგარიშს ტრადიციულად თანდართული აქვს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ მომზადებული რეკომენდაციები, რომლებიც მიზნად ისახავს ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერებასა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა დაცვის გაუმჯობესებას.

On June 15, 2023, the United States Department of State published an annual report on the assessment of measures taken by states to combat human trafficking worldwide.
According to the US State Department, Georgia retains the highest level in the fight against human trafficking (trafficking) and still retains its place in tier 1, which means that the country fully meets the international standards for the fight against trafficking.
According to the report Georgia is making its best efforts in the fight against trafficking and continues to implement important measures, including identifying and investigating cases of trafficking.
It is noted in the report that the government takes appropriate measures to prevent trafficking and to protect victims.
The report of the US State Department states that law enforcement measures were effectively implemented by the state in the direction of the fight against trafficking, the punishments defined for trafficking in the Criminal Code are positively assessed as well as the attention focused on the investigations carried out by law enforcement agencies in connection with trafficking.
The report once again positively evaluates the amendments made to the Criminal Code of Georgia in June 2021, on the basis of which the Ministry of Internal Affairs was given the opportunity to provide victims of trafficking with witness and victim coordinator services.
The report underlines the existence of the specialized anti-trafficking units operating in the country, including the Anti-Trafficking and Illegal Migration Division of the Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs and its 6 mobile groups.
The document also focuses on the group of specialists operating in Ajara region - the so-called TASK FORCE and its activities, staffed by specialized investigators and prosecutors.
The report positively evaluates the signing of an updated memorandum between the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Labor Inspection, aimed at detecting cases of forced labor through joint inspections by mobile teams and labor inspection units.
Herewith, attention is focused on the joint inspections conducted by the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Labor Inspection.
It is noted that state agencies use relevant, standard operational procedures and guidelines to identify victims.
The US Department of State positively evaluates the anti-trafficking hotline of the Ministry of Internal Affairs, where calls related to trafficking can be made.
The report emphasizes that all students of the Academy of the Ministry of Internal Affairs undergo training courses on trafficking issues.
It is also noted that with the financial and technical support of international organizations, investigators, members of mobile groups, border police, prosecutors, labor inspectors, witness and victim coordinators were trained on issues of combating trafficking.
The document also focuses on the fact that during the reporting period, the Georgian authorities were not able to implement anti-trafficking measures in the occupied territories.
The report is traditionally accompanied by recommendations prepared by the US State Department, aimed at strengthening the fight against human trafficking and improving the protection of victims of such crime.