საპოლიციო კონტროლის დროს გამოვლინდა სისხლის სამართლის 192 დანაშაული და დაფიქსირდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა 966 შემთხვევა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, დანაშაულის პრევენციისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონის 24-ე მუხლის შესაბამისად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, სპეციალური საპოლიციო კონტროლი განახორციელა.
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისა და შსს-ს ტერიტორიული დანაყოფების მიერ 2016 წლის 23-26 მარტს განხორციელებული საპოლიციო კონტროლის დროს, სამართალდამცველებმა 2 ძებნილი პირი დააკავეს.
გამოვლენილია სისხლის სამართლის 192 დანაშაული, მათ შორის:
- ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და ტარების (სსკ-ის 236-ე მუხლი) 67 ფაქტი;
- ნარკოტიკების უკანონო შეძენა-შენახვის (სსკ-ის 60-ე მუხლი) 29 ფაქტი;
- საქართველოში ნარკოტიკების უკანონოდ შემოტანის (სსკ-ს 262-ე მუხლი) 8 ფაქტი;
- ძარცვის (სსკ-ს 178-ე მუხლი) 2 ფაქტი.
- დაფიქსირდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის 966 შემთხვევა, მათ შორის:
- ნარკოტიკების უკანონო მოხმარების (ასკ-ის 45-ე მუხლი) 77 ფაქტი;
- წვრილმანი ხულიგნობის (ასკ-ის 166-ე მუხლი) 28 ფაქტი;
- დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობის (ასკ-ის 166-ე და 173-ე მუხლები) 34 ფაქტი.
საპოლიციო კონტროლის მიმდინარეობისას უკანონო ბრუნვიდან ამოღებული იქნა შემდეგი სახის ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა: 8 ავტომატი, 8 პისტოლეტი, 4 რევოლვერი, 4 ყუმბარმტყორცნი, 6 შაშხანა, 9 გადაჭრილი სანადირო თოფი, 3 მცირეკალიბრიანი შაშხანა, 50 ხელყუმბარა, 6 ჭურვი, 3 ქვეითსაწინააღმდეგო ნაღმი, 3 კვამლმდენი, 7 ამფეთქი ფალია, 8 ელექტროდეტონატორი; 1 კაფსულდეტონატორი, 2,1 კგ ასაფეთქებელი ნივთიერება ტროტილი, 4540 ცალი სხვადასხვა კალიბრის ვაზნა. ასევე ამოღებულია: 9 შეკვრა და 0,8345 გრ. ჰეროინი, 1,5 გრ. ბუპრენორფინი, 10 შეკვრა და 39 აბი "სუბოქსინი", 45 აბი "კოდეინი", 8 შეკვრა მარიხუანა, 39 შეკვრა და 450 გრ. ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერება ე.წ. "ბიო", 250 აბი "აქტიფედი", 361 აბი სხვადასხვა ფსიქოტროპული მედიკამენტი, 8 ცალი ნარკოტიკული ნივთიერებების შემცველი, საინექციოდ გამზადებული შპრიცი და 1 ძირი კანაფი.
საპოლიციო კონტროლის დროს, ჩადენილი სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის – 59, ხოლო ადმინისტრაციული წესით – 148 პირი დააკავეს.

In compliance with the Article 24 of the Law of Georgia on Police the Ministry of Internal Affairs with the purpose of crime prevention and public order carried out special police control throughout the country.
As a result of police control carried out on March 23-26, 2016 by the Central Criminal Police Department and territorial units of MIA 2 wanted persons were detained.
192 criminal cases were revealed, among them:
- illegal purchase, keeping and carrying of firearms (Article 236 of the Criminal Code of Georgia) – 67 cases;
- illegal purchase and keeping of drugs (Article 60 of the Criminal Code of Georgia) – 29 cases;
- illegal import of drugs to Georgia (Article 262 of the Criminal Code of Georgia) – 8 cases;
- robbery (Article 178 of the Criminal Code of Georgia) –2 cases;
The law enforcers revealed 966 administrative offences among them:
- illegal use of drugs (Article 45 of the Administrative Offences Code) - 77 cases;
- minor hooliganism (Article 166 of the Administrative Offences Code) - 28 cases;
- disobedience/hooliganism (Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code) - 34 cases.
As a result of the police control the law enforcers seized firearms and ammunition: 8 rifles, 8 pistols, 4 revolvers, 4 grenade launchers, 6 rifles, 9 cut guns, 3 small-caliber rifles, 50 grenades, 6 shells, 3 anti-personnel mines, 3 smoke arms, 7 explosive primers, 8 electric detonators, 1 capsular detonator, 2.1 kg of explosive substance TNT and 4540 cartridges of various caliber.
Also deleted: 9 packages and 0.8345 gr of heroin, 1.5 gr. of buprenorphine, 10 packages and 39 pills of "suboxine", 45 pills of "codeine", 8 packages of marijuana, 39 packages and 450 gr. of new psychoactive substance - so called "bio", 250 pills of "Actifed", 361 pills of various psychotropic drugs, 8 syringes prepared for injection containing drug and 1 root of cannabis.
Accordingly, 59 individuals were detained for criminal offences and 148 individuals were detained for administrative offences.