შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში მოკლული 14 წლის გოგონას ბიძა - 1980 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ნ.მ., ოჯახის არასრულწლოვანი წევრის ქორწინების იძულებისა და დანაშაულის შეუტყობინებლობის ბრალდებით, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2009 წელს დაბადებული ა.შ. გენდერული დისკრიმინაციის ნიშნით, შეუწყნარებლობის მოტივით, მისი ნების საწინააღმდეგოდ, აიძულა ცოლად გაჰყოლოდა 1996 წელს დაბადებულ ა.ს. -ს. აღნიშნულის შემდეგ, ა.ს. - მ არასრულწლოვან გოგონას ცოლად შერთვის მიზნით თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში წაიყვანა.
გამოძიებით, ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებულისთვის ცნობილი იყო ა.ს.- ს მხრიდან ა.შ.-ს მიმართ განხორციელებული დანაშაულებრივი ქმედებების შესახებ, თუმცა მან ამის შესახებ სამართალდამცველებს არ შეატყობინა.
გოგონას წინააღმდეგობის მიუხედავად, ბრალდებული არასრულწლოვანს ფსიქოლოგიური ძალადობის გამოყენებით კვლავ აიძულებდა ა.ს. -სთან იძულებით ქორწინებაში დარჩენას.
მიმდინარე წლის 6 ოქტომბერს ა.ს. - მ ა.შ.-ს ცეცხლსასროლი იარაღიდან სასიკვდილო ჭრილობები მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
ჩატარებული საგამოძიებო და სამძებრო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა ა.ს. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა 109-ე, 143-ე და 236-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენის ბრალდებით დააკავეს.
ოჯახის არასრულწლოვანი წევრის ქორწინების იძულებისა და დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტებზე კი გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა 150-ე პრიმა და სსკ-ის 376-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

The employees of Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative activities, arrested an uncle of the 14-year-old girl killed in Sagarejo Municipality, previously convicted - N.M. (DoB 1980) on the charges of forcing the marriage of under-aged family member and not reporting the crime, based on the judge's ruling.
The investigation established that the accused person, forced A.Sh. (DoB 2009) to marry A.S. (DoB 1996) against her will, on the grounds of gender discrimination and intolerance. After the mentioned fact, A.S. in order to marry an underage girl, illegally restricted her freedom and took her to Sagarejo municipality.
Through the investigation, it was also established that the accused person was aware of the criminal actions carried out by A.S. against A.Sh. however, he did not report to the law enforcement officers.
Despite the girl's objections, the accused person still forced the minor to stay in illegal marriage with A.S. using psychological violence.
On October 6 of the current year, A.S. was fatally wounded A.Sh. with a firearm and fled from the scene.
As a result of the conducted investigative and search actions, law enforcement officers detained A.S. for committing crimes under Articles articles 109 (11), 143 and 236 of the Criminal Code of Georgia.
The facts of forcing a minor family member to marry and not reporting the crime are being investigated under Article 150 (11), 376 of the Criminal Code of Georgia.