საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველებმა თურქეთის რესპუბლიკაში, ქალაქ ადიამანში, მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო სამაშველო ღონისძიების დროს ნანგრევებიდან ახალგაზრდა ქალი ამოიყვანეს, რომელიც კონტაქტურ მდგომარეობაში სამედიცინო დაწესებულებაშია გადაყვანილი.
სამაშველო ღონისძიებაში ქართველი მაშველები ქალაქ ადიამანში მთელი ღამის გამავლობაში, უწყვეტ რეჟიმში მონაწილეობდნენ.
ადგილზე მოწყობილია საველე ბანაკი და ქართველი მეხანძრე-მაშველები ადიამანის გუბერნიაში მოქმედ ოპერატიული მართვის ცენტრთან მჭიდრო კოორდინაციაში არიან.
60 მაშველისგან შემდგარი სპეციალური ჯგუფი თურქეთში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით გაემგზავრა. ასევე, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება, ქალაქ ადიამანში, საქართველოდან დამატებით 40 მეხანძრე-მაშველის გაგზავნის შესახებ, რომლებიც უახლოეს პერიოდში შეუერთდებიან მეხანძრე-მაშველთა ძირითად ჯგუფს.
ქართველი მაშველების ჯგუფი დაკომპლექტებულია მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებების განხორციელების მიმართულებით გადამზადებული მეხანძრე-მაშველებით, კინოლოგებითა და მაშველი ძაღლებით.
სამაშველო ჯგუფი აღჭურვილია თანამედროვე აკუსტიკური საშუალებებით, დრონებით, ასევე, კავშირგაბმულობის მანქანითა და ყველა სახის შესაბამისი სპეციალური სამაშველო მოწყობილობებით.
ქართველი მეხანძრე-მაშველების სამაშველო საქმიანობას პირადად უწევს კოორდინაციას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი - თეიმურაზ მღებრიშვილი.

Firefighters and rescuers of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, rescued a young woman from the ruins in the city of Adiyaman, Turkey in the course of the rescue operation held after the devastating earthquake. The rescued woman was transferred to a medical facility in conscious state.
Georgian rescuers were continuously involved in rescue operation throughout the night in the city of Adiyaman.
A field camp has been set up at the site and Georgian fire-rescuers are in close coordination with the operational control center operating in Adiyaman province.
Special group of 60 rescuers departed for Turkey under the decision of the Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili. It was also decided to send an additional 40 firefighters from Georgia to the city of Adiyaman, to join the main group of rescuers.
The group of Georgian rescuers is comprised of rescuers, cynology specialists, and rescue dogs trained for eliminating the consequences of earthquake and implementation of various rescue operations.
The rescue team is equipped with modern acoustic devices, drones, as well as a communication vehicle and other relevant special rescue gear.
The head of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs of Georgia - Teimuraz Mghebrishvili personally coordinates the rescue activities of the Georgian firefighters.