საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა შსს-ს ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტის ტექნოლოგიური ინოვაციების და სწავლების ცენტრი გახსნეს. ცენტრის დაარსების მიზანია საქართველო-აშშ-ევროკავშირის სამმხრივი თანამშრომლობა ბირთვული და რადიაციული გაუვრცელებლობის სფეროში, საქართველოს აქტიური პარტნიორობა საერთაშორისო პროცესებში, საქართველოს შესაძლებლობების განვითარება რადიაციული გაუვრცელებლობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს შსს-ს კონტრიბუცია ადამიანური და მატერიალური რესურსებით.
დღესვე გაიმართა სასაზღვრო გამშვები პუნქტების თანამშრომელთა ინტენსიურ სწავლებაში მონაწილე, საუკეთესო შედეგების მქონე მსმენელებისთვის სერტიფიკატების გადაცემის ცერემონია, ასევე, აშშ-ს ენერგეტიკის დეპარტამენტიდან აღჭურვილობის გადმოცემის დოკუმენტის ხელმოწერა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ შს მინისტრის მოადგილეები და სამინისტროს დეპარტამენტების ხელმძღვანელი პირები, შშ-ს ენერგეტიკის დეპარტამენტის ბირთვული უსაფრთხოების ეროვნული ადმინისტრაციის (NNSA) ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობის (DNN) ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილე დევიდ ჰუიზენგა , აშშ-ს ელჩი რიჩარდ ნორლანდი და საელჩოს წარმომადგენლები.
საქართველოს შსს-ს ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტი აქტიურად მუშაობს საქართველოს სასაზღვრო უსაფრთხოების მხარდასაჭერად და მაღალხარისხიანი საინფორმაციო-ტექნოლოგიური უზრუნველყოფისთვის, რომლის ერთ-ერთ მიმართულებას წარმოადგენს სახელმწიფო საზღვარზე რადიოაქტიური მასალების გადაადგილების კონტროლი. საქართველოს სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში რადიაციული კონტროლის უზრუნველყოფის მიზნით, შსს-ს ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტი მჭიდროდ თანამშრომლობს აშშ-ს ენერგეტიკის დეპარტამენტთან, რომლის „დაცვის მეორე ხაზის“ (SLD) პროგრამის ფარგლებში, (2006-2010 წწ) საქართველოს ყველა საერთაშორისო სგპ-ში დამონტაჟდა რადიაციული კონტროლის აღჭურვილობა და განხორციელდა პერსონალის მომზადება. SLD-ს პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში ბირთვული და რადიაციული გაუვრცელებლობის შესაძლებლობების განსავითარებლად დაახლოებით 40 მილიონი აშშ დოლარი დაიხარჯა.
საქართველოს შსს-ს ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტის თანამშრომლობა აშშ-ს ენერგეტიკის დეპარტამენტთან არ შემოიფარგლება მხოლოდ ტექნოლოგიური მიმართულებით, სტანდარტული სამოქმედო პროცედურების და პერსონალის სწავლების მდგრადი სისტემის განვითარება ასევე SLD-ს ოფისთან თანამშრომლობის სფეროებს წარმოადგენს.
ამერიკელ ექსპერტებთან ერთად, ოტდ-მ შეიმუშავა ახალი სასწავლო კურსი სგპ-ს თანამშრომლებისთვის და ევროკავშირის გაერთიანებული კვლევების ცენტრის (JRC) ტრანსურანიუმის ინსტიტუტის ხელშეწყობით, ორგანიზება გაეწია სგპ-ების თანამშრომელთა ინტენსიურ სწავლებას „საკონტროლო გამტარ პუნქტში რადიაციულ ნივთიერებათა აღმოჩენა და რეაგირება“. სწავლების შედეგად, შსს-ს საპატრულო პოლიციის და ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტის 330-მდე თანამშრომელი მომზადდა.

Prime Minister Irakli Gharibashvili and Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri opened Technological Innovations and Training Center of Operational-Technical Department of the Ministry of Internal Affairs.
Foundation of the center is aimed at: trilateral cooperation between Georgia, United States and European Union in the field of nuclear and radiation non-proliferation by means of which Georgia will be involved in international processes, capacity building of the country in order to ensure non-proliferation of radiation and is also aimed at Ministry’s contribution in the field of human and material resources. Today award ceremony was also held for BCP employees who achieved best results in the intensive training. During the same event the document on equipment delivery from the US Department of Energy was signed as well.
The event was attended by Deputy Ministers of the Ministry of Internal Affairs and high-rank officials from the agency, representatives of National Nuclear Security Agency (NNSA) of the United States, US Ambassador Richard Norland and embassy representatives.
Operative-Technical Department of MIA is actively working to ensure border safety of the country and to provide high quality IT support. One of the directions of the Department is to control the movement of radioactive materials through the border.
In order to ensure control of the movement of radioactive materials through the border crossing points, Operative-Technical Department works closely with the US Department of Energy and within the frames of “Second Line Defense” (SLD) program radiation control equipment was installed (2006-2010) in all border crossing points and implemented staff training. For capacity building of Georgia in the sphere of non-proliferation of nuclear weapons and radiation 40 million US dollars was spent approximately within the frames of SLD program.
Cooperation of Operational-Technical Department with the US Department of Energy is not limited only with technical direction; standard action procedures and personnel training system for sustainable development are also included in the spheres of cooperation with SLD Office.
Operational-Technical Department along with US experts and with support of Isntitution of Transuranium of the Joint Research Center (JRC) implemented intensive training course-“Detection and Response of Radioactive Materials at Border Crossing Points” for BCP personnel, as a result of which up to 330 employees of Patrol Police and Customs Department were trained.