შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ახალ შენობაში სხვადასხვა მიმართულების ექსპერტიზის 20 ლაბორატორია ამოქმედდა, მათ შორის საერთაშორისო სტანდარტების გენეტიკური (დნმ) ლაბორატორია.
საპოლიციო ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტის ფარგლებში აშენებული შენობა და მასში განთავსებული თანამედროვე ლაბორატორიები პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ, შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა და სამინისტროს სხვა ხელმძღვანელმა პირებმა დაათვალიერეს.
საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ახალ ადმინისტრაციულ შენობაში ყველა ლაბორატორია მოწყობილია ISO სტანდარტების სრული დაცვით.
დეპარტამენტის ბაზაზე შეიქმნა ბიოლოგიური ექსპერტიზის სამსახური, რომელიც ამ დრომდე არ არსებობდა და გენეტიკური კვლევების ჩატარება შეუძლებელი იყო. ეს ფაქტორი, ხშირ შემთხვევაში, მნიშვნელოვნად აფერხებდა კომპლექსურ კვლევებს და სხვადასხვა სახის საგამოძიებო მოქმედებებს.
გენეტიკური (დნმ) ექსპერტიზის უახლესი ლაბორატორია აღჭურვილია თანამედროვე, მაღალი ხარისხის და საერთაშორისო სტანდარტების დანადგარებით. აღნიშნული ლაბორატორიის საშუალებით უკვე შესაძლებელია დანაშაულის ადგილიდან ამოღებული ბიოლოგიური ნიმუშების დროული და მაღალხარისხიანი ექსპერტიზის დასკვნების მომზადება.
ახალი ლაბორატორიები მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს დანაშაულების სწრაფ და ეფექტიან გამოძიებას.
„ეს ლაბორატორია ჩვენს პოლიციელებს, გამომძიებლებს აძლევს საშუალებას, რომ ეფექტურად შეასრულონ თავისი მოვალეობა. აქ არის სრულიად თანამედროვე, უახლესი ლაბორატორიები, რომელიც ჩვენ ადრე არ გვქონდა. დნმ-დან დაწყებული, ბალისტიკით დამთავრებული. ყველაზე მთავარი არის ის, რომ მთელმა გუნდმა ძალიან ეფექტურად იმუშავა და ეს ყველაფერი ერთ წელიწადში გაკეთდა. მსურს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თითოეულ პოლიციელს და რაც მთავარია, კრიმინალისტიკის დეპარტამენტს მივულოცო, ისინი უკვე რამდენიმე დღეა ოპერირებენ ამ შესანიშნავ გარემოში და ვუსურვო წარმატებები“, - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ.
"ჩვენ ვნახეთ სულ ახალი შენობა, ახალი აპარატურა, ახალი პროგრამები. 1 წელიწადში მოხერხდა ამის აშენება, აპარატურის შემოტანა. დაახლოებით, 19-20 მიმართულებაა საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მიმართულებით და ახლა დაემატა კიდევ დნმ-ის კვლევის ჯგუფი, განყოფილება, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია. მე მინდა, წარმატებები ვუსურვო ჩვენს თანამშრომლებს, მაგრამ, რა თქმა უნდა, ჩვენ ამაზე არ გავჩერდებით, კიდევ ვეცდებით, რომ ახალი პროგრამები, აპარატურა შემოვიტანოთ და დავხვეწოთ", - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა.
ახალ შენობაში თანამშრომელთათვის გაუმჯობესებული სამუშაო პირობებია და ექსპერტიზის ლაბორატორიების გარდა, განთავსებულია ბალისტიკური ტირი, სპეციალური საცავები, სამუშაო სივრცეები, ასევე, მოეწყო სამუზეუმო-საგამოფენო სივრცე და რეკრეაციული ზონა. შენობა აღჭურვილია ხანძარსაწინააღმდეგო და უსაფრთხოების თანამედროვე, მძლავრი სისტემებით.

In the new building of Forensic-Criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs, 20 laboratory cabinets have been arranged, specialized in various directions, including genetic (DNA) laboratory operating in full compliance with the international standards. The Prime Minister Giorgi Gakharia, Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri and other high officials visited Forensic-Criminalistics Department and modern laboratory built within the framework of the Police Infrastructure Renovation Project.
All laboratories located in the administrative building of Forensic-Criminalistics Department operate in full compliance with ISO standards.
Biological Expertise Service was created within the Forensic-Criminalistics Department that did not exist before, making it impossible to conduct genetic researches. This factor, in many cases was significantly hindering complex research processes and various investigative activities. The latest genetic (DNA) forensics laboratory is equipped with modern, high quality technologies corresponding to international standards. Above-mentioned laboratory allows extraction of biological specimen from crime scene area, therefore enabling high quality expertise in a timely manner. New laboratories will significantly facilitate the rapid and effective investigation of the crime.
"This laboratory enables our police officers and investigators to effectively fulfill their duties. These are completely new and modern laboratories, which Ministry did not have in the past, such as DNA laboratory and ballistic expertise. It should be highlighted, that efforts made by the team were immensely effective and results were achieved in one-year timeframe. I would like to congratulate each police officer of the Ministry and most importantly, Forensic-Criminalistics Department employees with the new building where they have been already working for several days. I wish them success,"- stated Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia.
"We visited new building with new equipment and programs. We managed to construct and equip the building in one year. The Department laboratories operate in 19-20 various directions and now DNA team has been added, the unit that is of high importance. I would like to wish success to our employees, however, we are not going to stop developing this direction and will further continue to introduce new programs and update equipment"- stated Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri.
The new building provides advanced workspace for the employees of the department. In addition to the existing forensic laboratories, ballistic shooting range, special storages and workspaces are available, as well as space for exhibitions, museum and recreation. The building is equipped with the latest and robust fire and security alert systems.