შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სხვადასხვა დროს, თბილისში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლსა და აჭარაში 5 პირი დააკავეს, ნივთმტკიცებად ამოიღეს უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ისანი-სამგორის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1988 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ჩ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, დაკავებულის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკისას ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და მჭიდი ნივთმტკიცებად ამოიღო.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის მარნეულის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა უცხო ქვეყნის მოქალაქე - 1980 წელს დაბადებული მ.გ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა მ.გ. ავტომობილით გადაადგილებისას შეაჩერეს. პოლიციამ, მისი პირადი ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 11 ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით არის დაკავებული 1999 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ს.ა, რომლის პირადი ჩხრეკის შედეგად, გარდაბნის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს კუსტარული წესით დამზადებული ცეცხლსასროლი პისტოლეტი.
შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის ხაშურის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა 1974 წელს დაბადებული ზ.ღ. დააკავეს. მას ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის, ასევე, ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო შეძენა-შენახვა ედება ბრალად. სამართალდამცველებმა ხაშურის მუნიციპალიტეტში, ბრალდებულის საცხოვრებელ სახლსა და დამხმარე სათავსოებში მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს: „აკ 74“-ის მოდელის ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 100 ვაზნა, 3 მჭიდი, ნარკოტიკული საშუალება „სუბოქსინი“, ასევე, „მარიხუანა“ ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ხელვაჩაურის რაიონული სამმართველოს და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა კი, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების და წესის დარღვევით ცეცხლსასროლი იარაღის საქართველოში შემოტანის ფაქტი გამოავლინეს. პოლიციამ 1989 წელს დაბადებული ა.ბ. აღნიშნული დანაშაულისთვის ხელვაჩაურში დააკავა. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის მართვის ქვეშ არსებული მიკროავტობუსის შემოწმების შედეგად, რევოლვერები, 12 ვაზნა და ცეცხლსასროლი იარაღის დეტალები ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე, 214-ე, 260-ე და 273-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს.

The employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational search measures and investigative activities, arrested 5 people in Tbilisi, Kvemo Kartli, Shida Kartli and Adjara at different times, seized illegal firearms and ammunition as evidence.
Employees of Isani-Samgori Main Division of Tbilisi Police Department detained previously convicted G.Ch. (DoB 1988) on charges of illegal purchase and possession of firearms. On the basis of the judge's ruling, the police, during the search of the house of the detainee, seized an automatic firearm and a magazine as evidence.
Employees of the Marneuli District Division of Kvemo Kartli Police Department arrested a foreign citizen - M.G. (DoB 1980) on charges of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition. Law enforcement officers stopped M.G. while driving. As a result of his personal search, the police seized a Makarov firearm, a magazine e and 11 cartridges as evidence.
Previously convicted S.A., (DoB 1999) was arrested on the charges of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition. As a result of his personal search, the employees of Gardabani district division seized a hand-made pistol as evidence.
The employees of Khashuri District Division of Shida Kartli Police Department, detained Z.G. (DoB 1974) who is accused of illegal purchase and storage of firearms and ammunition, as well as narcotics. Law enforcement officers in Khashuri municipality, as a result of the search conducted on the basis of the judge's ruling in the house of the accused person and the warehouses, seized as evidence the following: an automatic firearm - AK 74 model, 100 cartridges, 3 magazines, narcotic drug "Suboxin", as well as "marijuana" as evidence.
The employees of Khelvachauri District Division of Adjara Police Department and Customs Department of the Revenue Service of the Ministry of Finance, as a result of joint operational and investigative actions, exposed the fact of illegal purchase, storage and carrying of firearms and illegal importation of firearms into Georgia. The police detained A.B (DoB 1989) in Khelvachauri for the mentioned crime. Law enforcement officers, as a result of searching the minibus driven by the accused person, seized revolvers, 12 cartridges and details of firearms as evidence.
The investigation is being conducted under articles 236, 214, 260 and 273 of the Criminal Code of Georgia.