შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისში, აჭარაში, სამეგრელო-ზემო სვანეთსა და კახეთის რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს, დაკავებულია 10 პირი.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა- შენახვისა და ტარების ბრალდებით, 2 პირი - 1978 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი მ.ჯ. და 1994 წელს დაბადებული ი.ა. თბილისში, სხვადასხვა დროს დააკავეს.
სამართალდამცველებმა მ.ჯ.-ის საცხოვრებელი ბინისა და პირადი ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღეს პისტოლეტი, მჭიდი და 8 ვაზნა, ხოლო მეორე დაკავებულის - ი.ა.-ს პირადი ჩხრეკისას ამოღებულია "ნაგანის" ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღი და 6 საბრძოლო ვაზნა.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველო თანამშრომლებმა 1993 წელს დაბადებული ბ.გ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, მჭიდი და 8 საბრძოლო ვაზნა.
ამავე დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დაკავებული, 1983 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი, კ. ს.-ის პირადი ჩხრეკისას კი, ნივთმტკიცების სახით ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 7 საბრძოლო ვაზნა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ზუგდიდის, სენაკის, მარტვილის და მესტიის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სხვადასხვა დროს,ოთხი პირი - 1968 წელს დაბადებული ო.ჩ., 1977 წელს დაბადებული ბ.ა., 1961 წელს დაბადებული ვ.ფ. და 1973 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი ზ.კ. დააკავეს. მათ ბრალი ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვასა და ტარებაში ედებათ.
სამართალდამცველებმა, ზ.კ.-ის პირადი ჩხრეკის შედეგად, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 60 ვაზნა, ო.ჩ.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად - ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 3 ვაზნა, ხოლო ბ.ა.-ს სახლის ჩხრეკისას - პისტოლეტი და 6 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს. პოლიციის მიერ ვ.ფ.-ის საცხოვრებელი სახლიდან ნივთმტკიცებად ამოღებულია ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და 127 ვაზნა.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სასაზღვრო პოლიციასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1989 წელს დაბადებული ლ.ფ. და 2000 წელს დაბადებული ლ.გ ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების და უკანონო ნადირობის ბრალდებით ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო ცეცხლსასროლი იარაღები.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა -ტარებისა და უკანონო ნადირობის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით, ასევე სსკ-ის 301-ე მუხლით მიმდინარეობს.

The officers of the Ministry of Internal Affairs seized 10 illegal firearms and ammunition in Tbilisi, Adjara, Samegrelo-Zemo Svaneti and Kakheti regions as a result of various operative-investigative measures and investigative activities.
The officers of Vake-Saburtalo Police Main Division under Tbilisi Police Department arrested two persons - formerly convicted in the past, on charges of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition - M.J. (DoB1978), and I.A. (DoB 1994) in Tbilisi at different times.
During the personal search of M.J.'s apartment and personal search, the law enforcement officers seized a pistol, a magazine and 8 cartridges as evidence, while during the personal search of the second detainee – I.A. "Nagan" type firearm and 6 ammunition cartridges were seized.
The officers of the Detectives Division of Adjara Police Department arrested B.G. (DoB 1993) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. Police seized Makarov pistol, a magazine and eight ammunition cartridges as evidence during the search of the accused's home.
Several times convicted in past K.S. (DoB 1983) was currently detained on charges of illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition by the employees of the same department. Policemen seized firearm and 7 ammunition cartridges as evidence as a result of the personal search.
The officers of Zugdidi, Senaki, Martvili and Mestia regional divisions of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department, as a result of operative-investigative measures and investigative activities, at different times detained four persons - O.Ch. (DoB 1968), B.A. (DoB 1977), V.P. (DoB 1961) and several times convicted in past Z.K. (DoB 1973). They are accused of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition.
The law enforcers, as a result of Z.K.'s personal search, seized an automatic firearm, 2 magazines and 60 cartridges. As a result of search activities of O.Ch.'s house, an automatic firearm, a magazine and 3 cartridges were detected. Police seized a pistol and 6 cartridges during the search of B.A’s place of residence. Police seized an automatic firearm and 127 cartridges as evidence from V.P's residence.
The officers of Kakheti Police Department detained L.F. (DoB 1989) and L.G. (DoB 2000) as a result of operative and investigative activities carried out together with the Border Police. The mentioned persons were detained in Lagodekhi Municipality on charges of illegal purchase-storage-carrying and illegal hunting. During the personal search of the accused persons, the police seized firearms as evidence.
The facts of illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition as well as illegal hunting are investigated under Article 236, Parts III and IV, as well as Article 301 of the Criminal Code of Georgia.