შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში უკანონო იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით 15 პირია დაკავებული.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა სამმართველოს და ამავე მთავარი სამმართველოს ძებნის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ ჩატარებული ოპერატიულ სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1980 წელს დაბადებული გ.გ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა გ.გ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად ამოიღეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, ხმის ჩამხშობი მაყუჩი, მჭიდი და 23 ვაზნა.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს და დეტექტივების მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, 2000 წელს დაბადებული მ.კ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ მ.კ.-ს პირადი ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, მჭიდი და 16 ვაზნა.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის ოზურგეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1964 წელს დაბადებული კ.ბ. დააკავეს, რომლის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, 2 ცეცხლსასროლი იარაღი, 4 მჭიდი და 35 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის მარნეულის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 2004 წელს დაბადებული ა.მ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და 5 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა კი, 1991 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ნ.ა. ს ბინის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და 30 ვაზნა.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგარეჯოს, ყვარლის და გურჯაანის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამი პირი დააკავეს. 1993 წელს დაბადებული ნ.ს.-ს საცხოვრებელი სახლის და დამხმარე სათავსოების ჩხრეკისას, პოლიციამ ნივთმტკიცებად ამოიღო, 4 ხელყუმბარა და 5 ამფეთქი ფალია. 1991 წელს დაბადებული ვ.ო.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოღებულია ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი. ხოლო, 1967 წელს დაბადებული გ.ნ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას პოლიციამ გადაჭრილი სანადირო თოფი და 5 ვაზნა ამოიღო.
იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის, ცაგერის, თერჯოლის, ზესტაფონის რაიონული სამმართველოების და ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 4 პირი დააკავეს. 1979 დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი, ნ.ო.-ს პირადი ჩხრეკის შედეგად ამოღებულია გადაჭრილი თოფი. 1957 წელს დაბადებული თ.მ.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, პოლიციამ, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 5 მჭიდი, 200 საბრძოლო ვაზნა და ხელყუმბარა ნივთმტკიცებად ამოიღო. 1979 წელს დაბადებული მ.მ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოღებულია - გადაჭრილი სანადირო თოფი, ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და 40 ვაზნა. ხოლო, 1983 წელს დაბადებული კ.უ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად სამართალდამცველების მიერ ნივთმტკიცებად ამოღებულია - მაუზერის და მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტები, 2 მჭიდი, 5 ვაზნა და 5 კაფსულ-დეტონატორი.
სამეგრელო ზემო-სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 3 პირი - 1963 წელს დაბადებული მ.კ., 1982 წელს დაბადებული მ.ც. და 1969 წელს დაბადებული გ.ჯ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი, ავტომანქანის და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, 3 ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 3 მჭიდი, 2 შაშხანა, ტყვიამფრქვევი და 93 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

Employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the operative-search measures and investigative activities carried out in recent period, removed illegal weapons and ammunition in Tbilisi and regions of the country.
15 persons have been arrested on charges of illegal purchase, storage and possession of firearms and ammunition.
As a result of operational search and investigative activities conducted by the employees of the particularly important affairs division under the main division of MIA Central Criminal Police Department and the search division of the same main division, G.G. (DoB 1980) was arrested. During the search of G.G's residential place, the law enforcement officers seized an automatic firearm, a silencer, a magazine and 23 cartridges as evidence.
As a result of joint measures, the employees of the Main Investigative Division and the Detectives Division under Tbilisi Police Department, M.K. (DoB 2000) was arrested on the charge of illegal purchase-storage-carrying of firearms. As a result of the personal search of M.K. the police seized a pistol, a magazine and 16 cartridges as evidence.
The employees of Ozurgeti regional division of Guria Police Department detained K.B.(DoB1964) During the search held in detainee’s house, 2 firearms, 4 magazines and 35 cartridges were seized as evidence.
The employees of Marneuli police division of Kvemo Kartli Police Department detained A.M. (DoB 2004). As a result of the personal search of the accused person, the law enforcement officers recovered a pistol and 5 cartridges as evidence.
The employees of Batumi Police Division of Adjara Police Department detained previously convicted N.A. (DoB 1991). As a result of the search of the apartment, an automatic firearm and 30 cartridges were seized as evidence.
The employees of Sagarejo, Kvareli and Gurjaani regional divisions of Kakheti Police Department, as a result of investigative actions conducted at different times, arrested three persons. During the search of N.S. (DoB 1993) and the warehouses, police removed 4 hand grenades and 5 explosives as evidence. During the search of the house of V.O. (DoB 1991), an automatic firearm was seized as evidence. And, during the search activities held in the house of G.N. (DoB 1967), the police seized a hunting rifle with cut barrel and 5 cartridges.
Employees of Tsageri, Terjoli, Zestafoni district divisions and Kutaisi city division of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti police department, arrested 4 people as a result of operational measures and investigative actions conducted at different times. From previously convicted N.O. born in 1979, as a result of a personal search police seized a sawed-off rifle. During the search of the residential place of T.M. (DoB 1957), the police seized an automatic firearm, 5 magazines, 200 ammunition cartridges and a hand grenade as evidence. As a result of the search of the residence of M.M. (DoB 1979), a sawed-off hunting rifle, a pistol and 40 cartridges were recovered as evidence. And, as a result of the search of the residence of K.U. (DoB 1983), the law enforcement officers recovered - Mauser and Makarov pistols, 2 magazines, 5 cartridges and 5 capsule-detonators as evidence.
As a result of operational measures and investigative actions conducted at different times, the employees of Mestia regional division of Samegrelo Zemo-Svaneti Police Department detained 3 persons - M.K. (DoB 1963), M.C. (DoB1982) and G.J. (DoB 1969) for illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition. As a result of the personal search, and search activities held in detainee’s vehicle and residential house, the law enforcement officers recovered 3 automatic firearms, 3 magazines, 2 rifles, a machine gun and 93 cartridges as evidence.
The investigation into the facts of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition are being conducted under Article 236 III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.